Jelenlegi hely

Bolygóegyüttállás: mit láthatunk és mit nem? Honnan nézzük? Mikor keljünk? Mutatjuk!

Bolygóegyüttállás? Bolygóvonat? Bolygósorakozó? Bolygóvonulás? Bolygóösszeállási Együttható? Mit látunk? Mit nem látunk? Merre nézzünk? Mikor keljünk?A Zselici Csillagpark közzétette a legfontosabb tudnivalókat!

A médiában beharangozott június végi „bolygóvonat”, „bolygófüzér” kapcsán szerettünk volna hasznos információkhoz jutni és olyan hajnali programot kerestünk, ahol szakemberek vezetésével figyelhetjük meg a különleges égi "együttállást". 


Zselici Csillagpark

 Így jutottunk el a Zselici Csillagpark Facebook oldalára, ahol az alábbi hasznos információkra bukkantunk:

"Örülünk, hogy a jelenség sokak érdeklődését a csillagászat felé fordította egy kicsit.

A sorakozó hosszan elnyúlva, kb. 100 fokos szögben ível át az égen a kelet-északkeleti látóhatártól a déli irányig.

Sajnos a keleti látóhatár a Zselici Csillagvizsgálótól nézve takarásban van az erdő fái miatt, így nem láthatjuk hajnalban a Merkúrt és a Vénuszt.

Mivel a jelenség a maga teljességében nem figyelhető meg nálunk, ezért a Csillagvizsgálóban nem tervezünk külön hajnali programokat. :-(

Fontos kihangsúlyoznunk, hogy olyan csillagászati eseményről van szó, aminek megfigyeléséhez NEM szükséges semmilyen távcső, hiszen megfelelő körülmények között a Merkúrtól a Szaturnuszig mind az ÖT bolygó szabad szemmel megfigyelhető. 


Honnan nézzük?

Bátorítunk mindenkit, hogy egy jó keleti horizontú rétről, szántóról, vagy egy megfelelő tájolású ablakból figyelje meg a látványosságot, amelynek megfigyelése NEM igényel semmilyen szaktudást, csak egy kis segítséget.

Mit is nézzünk?

Az interneten található ábrák alapján pontosan be lehet azonosítani a bolygókat a pirkadó égen.

Mikor nézzük?

A jelenség június 17. és 28. között a hajnali órákban, egy nagyon szűk időintervallumban (kb. 4:00-4:20) látható - elméletileg.

Sajnos a Merkúr megfigyelésére nagyon kicsi az esély.

A Szaturnusz már éjjel 1 óra után, a Jupiter és a Mars 3 óra után jó eséllyel megfigyelhető.

A Vénusz ugyan még csak akkor kel, de a világosodó égbolton valószínűleg látható lesz.

A Napot kicsit megelőzve a Merkúr 4 órakor éppen csak a látóhatár fölé emelkedik, így a pára/por/dombok/házak/fák miatt nagyon kicsi az esély arra, hogy az egyre világosabb égbolton észrevegyük.
 
A nagyon elszántak azt is megfigyelhetik, hogy a Hold éjszakáról éjszakára folyamatosan halad a bolygók között, a Szaturnusztól a Merkúrig.

Miért különleges?

A jelenség különlegességét az adja, hogy az ÖT szabad szemmel látható bolygó a Naptól való távolságuk szerinti sorrendjében emelkednek az éjszakai, majd a hajnali égboltra. (Ugyan nem biztos, hogy láthatóak is lesznek.)

A csak távcsővel megfigyelhető Uránuszra és Neptunuszra ez már nem igaz.

Volt is, lesz is...

Ha esetleg valaki lemaradna a jelenség megfigyeléséről, ne csüggedjen! Az öt bolygó, ugyan más sorrendben, de pl. idén decemberben újra egy éjszaka megfigyelhető lesz az égbolton. Ahogy ez megtörtént 2020-ban, 2016-ban, 2005-ben, 2002-ben, stb. 

Éppen ezért nem gondoljuk, hogy ez lesz életünk legfontosabb csillagászati eseménye. (Legtöbbünknek az 1999-es napfogyatkozás marad, valószínűleg.) 

 A bolygókat egyenként, teleszkóppal megfigyelni pedig van ideálisabb időszak is a mostaninál.

Hamarosan az esti órákban megtehetjük ezt. A Szaturnusz július végétől, a Jupiter augusztus elejétől az esti égen lesz megfigyelhető, a Mars pedig év végén lesz földközelben - addig csak egy rendkívül kisméretű vöröses korongnak látszik.

Ez utóbbi sokkal izgalmasabb csillagászati eseménynek számít. A többi bolygó elképzelhető, hogy csalódást okozna a távcsöves megfigyeléskor.

Derült eget kívánunk mindannyiunknak!"

Forrás


Képek: Stellarium (az égbolt sötétsége/fényessége nem felel meg a valóságnak)

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.
Ugrás az oldal tetejére