Jókai Mórhoz kapcsolódó eseményekkel és tartalmakkal, köztük verssel, sorozatokkal, beszélgetéssel, könyvbemutatóval és rendhagyó irodalomórával is készül a Petőfi Kulturális Ügynökség (PKÜ) az író születésének 200. évfordulója alkalmából rendezett emlékévben.
Az Egy magyar nábob, a Kárpáthy Zoltán, A kőszívű ember fiai és a Fekete gyémántok szerzője, Jókai Mór 1825. február 18-án született. A 19. század egyik legnépszerűbb és legismertebb írója születésének 200. évfordulója alkalmából a PKÜ programjai olyan kérdéseket járnak körül, mint hogy A jövő század regénye alapján hogyan értékelhetjük Jókai "jóslatait", tekinthető-e a Jókai-életmű a könyvsorozatokban való gondolkodás előfutárának, hogyan fért össze festőművészi és írói identitása, milyen kapcsolatban volt Mark Twainnel, vagy hogy a történetmesélés korában miként kelhetnek új életre a nagy történetmesélőként is emlegetett Jókai karakterei.
A Jókai-bicentenáriumot különleges Jókai-tematikájú címlappal és cikksorozattal ünnepli a Kultura.hu, amelynek a YouTube-csatornáján induló Jókai-sorozat első részében szó lesz az eredeti Jókai-bableves receptjéről, a további részekben pedig többek közt botanikai és csillagászati érdekességek is kiderülnek a nagy mesemondóról.
A Magyar Kultúra magazin Nemzedék lapszáma három Jókai-verset publikál (Az én paradicsomkertem, A konyha, Tündérhangverseny), amelyek közül a Tündérhangverseny most jelenik meg először nyomtatásban. A konyha című verset Kautzky Armand Jászai Mari-díjas színművész szólaltja meg, az előadás elérhető a Magyar Kultúra magazin Facebook- és Instagram-oldalán.
A PKÜ videós, írott és podcasttartalmai az oktatásban részt vevő tanárok és diákok számára egyaránt értékesek, mivel szórakoztatva szélesítik a Jókai Mórral kapcsolatos ismereteket. A rövid, edukatív tartalmakat a PKÜ, a Kultura.hu és a Magyar Kultúra közösségimédia-felületein lehet nyomon követni.
A PKÜ tematikus tartalmak mellett több eseményt is szervez az év folyamán az emlékévhez kapcsolódóan. Jókai születésének 200. évfordulóján, február 18-án a Szentendrei Régi Művésztelepen egész napos program várja az érdeklődőket. A Jókai 200 - Művészi találkozások Jókaival programsorozatban Juhász Anna irodalmár, a Petőfi Kulturális Ügynökség irodalomszakmai programjainak vezetője és Asztalos Emese, a POKET-könyvek főszerkesztője beszélget Jókai életútjáról, hatástörténetéről.
Jókai 200 szabadon - Megelevenedik Jókai kora a MNMKK válogatásában: a látogató szabadon barangolhat az íróhoz kapcsolódó kéziratok, fotók, képzőművészeti alkotások, könyvek, folyóiratok, színlapok és iparművészeti értékű tárgyi emlékek világában.
A Csukás Meserádióban ebben az évben Jókai előtt tisztelegve több művész és műsorvezető olvas a grandiózus alkotótó által írt mesét, vagy novellát, mint például Bereczki Zoltán, Bordi András és Morvai Noémi. Február 18-án Gubik Petra, a Csukás Meserádió csatornahangja árul el érdekességeket Jókai Mór életéről és munkásságáról, továbbá A kis király beszélő babája című Jókai mesét is hallhatják az Esti mese – csillagok esti mesefényben című műsorban. A Találós mesék című Jókai művet Ternovszky Bélától, míg A koldus veréb című mesét Banner Gézától hallhatják.
Mesélő fák - február 22-én játékos kvízzel egybekötött sétát tartanak a Jókai-kertben (Budapest XII., Költő utca 21.). A kert fáit ezen a napon az íróval kapcsolatos történetekkel, idézetekkel „öltöztetjük fel”. Jókai mindig is többnek gondolta ember és fa viszonyát puszta gazdálkodásnál. Ahogyan ő fogalmazott: „Mi szeretteti meg ezt a földi világot legjobban a halandó emberrel? A kertészet. A virágok, a fák a legjobb kibékítők az emberi lélek és a sors között. Magamon tapasztaltam.”
Az évfordulóra megjelent egy gyerekeknek szóló könyv a Móra Kiadó gondozásában. Kiss A. Kriszta: A fiú, aki mindent el akart mesélni című könyvben az író stílusában, de a gyerekeknek is érthetően meséli el az életrajzot. Jókai Mór, a nagy mesemondó is volt egyszer kisfiú. Neki is volt anyukája, apukája, és ő is félt új iskolába menni. Neki is voltak idegesítő osztálytársai (például egy bizonyos Petrovics Sándor), ő is volt szerelmes, forradalmár, neki is voltak hobbijai. Hogy hogy lett közben a magyar irodalom egyik megkerülhetetlen alakja, és egyik legtermékenyebb írója?
Forrás: PKÜ
- Budapestimami -
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges