A lámpássá alakított tökök az ünnep elmúltával feleslegessé válnak a háztartásokban – nem mindegy azonban, hogyan szabadulunk meg ezektől. A halloween faragott tök és a dekorációként szolgáló tök nem való a természetbe!
Hazánkban is egyre népszerűbb a töklámpás faragása, emiatt egyre nagyobb a kereslet a tökökre - elsősorban faragható, hosszabb ideig ép tökökre. A kereslet növekedésével párhuzamosan az Egyesült Államokban a farmerek olyan fajtákat kezdtek el nemesíteni, amik a legalkalmasabbak a faragásra, hosszabb ideig tartósak. Fő szempontjuk az volt, hogy minél könnyebben lehessen faragni, nem pedig az, hogy minél finomabb legyen. Az áruházak a zöldségespultoknál, az árcikéken erre fel is hívják a figyelmünket: Fogyasztásra nem alkalmas!
Embernek-állatnak egyaránt!
A Halloween és dísztöknek töknek méretéhez képest kevés a húsa és nem túl ízletes, keményebb héjjal rendelkeznek és kizárólag dekorációs célokra használhatók fel, ugyanis olyan toxikus vegyületeket tartalmaznak, melyek – elfogyasztása esetén – már kis mennyiségben is erősen kellemetlen tüneteket (hányást, gyomorgörcsöt, hasmenést, kiszáradást) okoznak.
A takarmánytök, amit általában narancssárga színe miatt őszi dekorációnak használunk az elmúlt időszakban, nem természetes része az erdőnek, mezőnek. A vadállatok egy része elfogyasztja (pl. a mindenevő vaddisznók), de más fajok megbetegedhetnek tőle.
Komoly probléma, hogy sokan a töklámpás tartósítására a hipós átmosást és a vazelinnel való bekenést alkalmaznak, ami eleve kizárja, hogy utána az állatok elé dobjuk a takarmányt. Gondot okoz, ha a tök ugyan nem faragott, hanem különböző jó minőségű festékkel van festve - ezzel szintén kemikáliák jutnak pluszban az állatok szervezetébe. A faragott tökben gyakran maradnak gyertya/viaszmaradékok, a mécsesek műanyag, fém részei, melyek miatt az ezeket elfogyasztó állatok elpusztulhatnak.
Kép forrása: pixabay
Szintén probléma, hogy a tököket kihelyezők általában nem viszik az erdő mélyére a tököket, hanem a közúthoz közel, soszor közvetlenü az út szélére helyezik el azokat - ezzel kifelé húzzuk a vadat a természetes élőhelyéről, ami aztán súlyos közúti baleseteket idézhet elő.
A málladozó, bomló, rothadó tök különben sem szép látvány egy erdei séta közben…
Ha tethetjük, a töklámpást komposztáljuk kertünkben, vagy tegyük az elszállításra váró zöldhulladékba. A gyertya, mécses maradékát természetesen ilyen esetben is a kommunális hulladékgyűjtőbe kell tennünk!
- Tegyük bele komposztládába – jó trágya lesz belőle
- Ássuk el a kertben – hamar lebomlik és gazdagítja a földet.
- Magjait mossuk meg, szárítsuk meg és tartsuk meg a következő évi vetésig
- Ha csak festettük a tököket, akkor komposztálás előtt mindenképpen mossuk le róluk a festést.
- Dobjuk ki a szemétbe, ha nincs kertünk
Kép forrása: pixabay
Vizaverné Horváth Zsófia
Szombathelyimami
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges