Jelenlegi hely

A legmagasabb szerelmi zálog, a májusfa?

Máig élő néphagyomány ez a május elsejei jeles nap a Kárpát-medencében. Mára talán nem a legelemibb udvarlási szokások egyike, de izgalmas közösségi élmény lehet.

Ősi szokás lenne a májusfa állítás?

A májusfa, májfa, hajnalfa, jakabfa vagy megint más néven  jakabág a természet újjászületésének szimbóluma. A  vallásos magyarázat Jakab apostol vértanúságát említi a májusfa-állítás magyarázataként. Ekkor  van  Szent Jakab apostol napja, ezért aztán a májusfát Jakab-fának nevezik. A 15. századtól kezdődően szólnak forrásaink a májusfa állításáról, a szokás azonban bizonyosan régibb. Találkozhatunk hasonló szokással német nyelvterületeken is. A magyar nyelvterület nagy részén május l-jére virradó éjszaka állították, illetve állítják a májusfát. Másik jeles alkalma pünkösd. A május elsején állított fákat pedig sokfelé éppen pünkösdkor bontják le.

Szerelmi ajándék

Ez a szokás egyes falvakban még napjainkban is élő hagyományként van jelen.  A hajadon lányok kapuját bekötözik, hogy ne tudjon megszökni. Majd az ifjak a hajadonok ablaka előtt, lehetőleg észrevétlenül zöld fát állítottak fel.

Többnyire szalagokkal, zsebkendőkkel, virágokkal, teli üveg borral, hímes tojással díszítették fel. A májusfák kivágása, szállítása hajnali feldíszítése a legények közös, bizalmas feladata volt, igazi csapatmunka. A májusfát vagy májusi gallyat világosig őrizni kellett, hogy a vetélytársak el ne vi­gyék, vagy a rivális udvarló csapata ki ne döntse. 

A fa őrzéséről szól ez a nóta Ortutay Gyula 1934-es gyűjtéséből ismerjük: 

Ma van május első vasárnapja
Kinn alszik a legény a kapuba.
Kejj fel legény oda van a kalap,
A májusfa a zöld erdőbe maratt
Nem maratt ott mer én elültettem
Mit tehetek ha ellopták tőlem.

Májusfát általában minden lány kapott, s nagy szégyen volt, ha valaki kimaradt. Egyes vidékeken a nagylányság elismerését jelentette, ez­után már elmehettek a bálba, a táncmulatságokra a leányzók.

A reggelre díszelgő májusfa kiállítása kinyilvánítása volt annak, hogy ki-kinek udvarol. Megbeszélték, kinek állítottak szebb fát, főleg meg kinek a májusfáját csúfította el reggelre a haragosa. Az udvarlási szándék komolyságát jelezhette a fa fajtája, nagysága. 

A versengés szelleme

A májusfaállítással azonban esetenként konfliktus is járt. Megesett ugyanis, két fiúnak ugyanaz a lány tetszett, és a felállított fát a konkurens udvarló elvitte, helyére pedig a sajátját tette. Kellet ahhoz némi lelkesedés, baráti szeretet és alkohol, hogy egész éjjel fákat vágtak ki, hoztak-vittek és őriztek. A fentebb  vázolt konfliktus végső megoldását sokszor a verekedés jelentette. 

Modern idők?

A két háború között divatba jött a szerenád, az éjjelizene május elsején. A szerenádot a lánynak fogadni illett egy szál gyufa meggyújtásával. Azt követően a lány kiment és borral kínálta a legényeket.

A kitáncolás

A májusfa bontása, főleg ha pünkösdkor teszik ezt, játékokkal, versenyekkel tarkított ünnep: kimuzsikálják, kitáncoltatják a fát, vagy zöld ágakba öltöztetett alakoskodók váltságpénzt gyűjtenek, sorra járva a falu házait.

A májusfa ledöntésének szertartásos mozzanata volt a májusfára mászás. Különösen nehéz volt a lehúzott kérgű, magas fát megmászni. Azé lett a tetejére erősített ital, akinek ez sikerült. A legények gyakran megtréfálták egymást azzal, hogy az üvegbe paprikás vizet tettek.

Nagy szégyen volt, ha a májusfát nem táncolták ki, mert ezzel azt hozták nyilvánosságra, hogy a frigy valamiért nem jön, nem jöhet össze, a fiú elállt az udvarlási szándékától. 

A májusfa mellett vagy helyett állított máj-kerék, amely egy magas rúd végére tűzött, szalagokkal, borosüvegekkel, zsebkendőkkel díszített szekérkerék. A kerék díszeit versenyezve próbálták leszedni a máj-kerékre felmászó legények. Az ügyességi verseny győztese éppúgy lehetett pünkösdi király, mint legénybíró, vagy a bálokat, mulatságokat rendező első legény. 

Egyes vidékeken a májusfaállítás alternatívája az udvarlók részéről a májuskosár köttetése. Ez egy nagyobbacska kosár, teli ajándékkal és színes virágokkal, szalaggal átkötve.

ADL - Debrecenimami

 

Forrás: Wikipedia; netfolk.blog.hu;

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.
szilveszter

10 jó tanács az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, babonák

Az újévi szokások nem változtak az idők folyamán még mindig úgy tarják: ”amilyen az újév napja, olyan lesz az egész esztendő is”.
Szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Jó tanácsok az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Az év utolsó napjához és éjjeléhez, illetve január elsejéhez számos szilveszteri népszokás és babona társul. Ezek közül csemegéztünk és összeszedtünk neked 21 újévi hagyományt és hiedelmet – nehogy valamit elfelejts vagy valamiből kimaradj!
Ugrás az oldal tetejére