Jelenlegi hely

Medvehagyma tanösvény a Keszthelyi-hegységben

Van kedved kirándulás és gyűjtés közben jobban megismerni a medvehagymát? Látogass el a Keszthelyi-hegység 15 állomásos vadregényes Medvehagyma-tanösvényére!

A Keszthelyi-hegység északi részén fekvő Vállus egy hangulatos kis falu, melyet árnyas erdő vesz körül. Az itt található Medvehagyma-tanösvényen tavasszal szőnyegként borítja be a medvehagyma a bükkös aljnövényzetét. A fokhagyma illatú növény levelei kora tavasszal jelennek meg, majd április-májusban virágzik.

Helyszín: 46°50’43.0”N 17°18’10.6”E

A 14 kilométer hosszú, 15 állomáshelyből álló tanösvény feltárja a környék nevezetességeit, természeti szépségeit. Vállus település központjából indul, továbbhalad a Cseresznyés-völgy felé, így éri el a Láz-hegy gerincén található kilátót. A 16 méteres kilátóra felmászva hegyekkel, domboldalakkal tagolt táj szép panorámája tárul elénk. A kilátó közelében halad el az országos kéktúra útvonala is.

A tanösvény információs tábláján sok érdekesség olvasható.

A nyomvonal tovább halad „zsákutcaként” a gerinc közelében északi irányba a kilátópontig. A Mester-völgyön, majd a Miklósvölgyön keresztül éri el az útvonal a Vadlán-lik barlangot. A túrázók elhaladhatnak a Szent Miklós-forrás és a Pálos kolostor romjai mellett, majd elérkezünk a Büdöskúti pihenőhöz.

A teljes tanösvény több kisebb hurokból épül fel, melyek önmagukban is bejárhatóak. Legdélebbi pontján a Padkűi kilátóból egy másik szemszögből tárul elénk a hegység, tiszta időben pedig a Balaton is látható.

A medvehagyma a kora tavaszi erdő egyik jellegzetes növénye. Időjárástól függően a jótékony hatású növény gyűjtési szezonja március közepére, április elejére esik. A medvehagyma friss, finom íze mellett sokféle jótékony hatással bír, fogyasztása kedvezően hat többek között a vérkeringésre és az emésztő szervrendszerre.

A medvehagymaszedés fontos szabályai:

  • A növényt saját fogyasztásra, naponta legfeljebb 2 kg mennyiségben szabad gyűjteni azokban az állami erdőkben, amelyek nem minősülnek természetvédelmi területnek.
  • Ha magántulajdonú erdőben szeretnénk szedni, akkor engedélyt kell kérnünk az illetékesektől.
  • A medvehagyma leveleit ne tévesszük össze a gyöngyvirággal. Jó megoldás a medvehagyma levelének megdörzsölése. Ha fokhagyma illata van, akkor valóban az ízletes csemegére sikerült rátalálni.
  • A növény gumóját ne húzzuk ki, csak a föld feletti részét szedjük le és lehetőleg ollóval vágjuk le a leveleket.

Tatabánya közelében is találtok egy 8 állomásból áll gasztronómiai tanösvényt: Medvehagyma tanösvény a Vértesben

Forrás: bakonyerdo.hu, magyarmezogazdasag.hu

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére