Jelenlegi hely

Könnyű szabályok nehéz időszakra, avagy hogyan vészeljük át az őszi influenzás időszakot

Mindig irigykedve olvasom a gyermekorvosi rendelőkben kifüggesztett, képregényszerűen megrajzolt útmutatókat, amelyek a beteg gyermekek ellátásával kapcsolatban adnak hasznos tanácsokat.

Az általam irigyelt rendelői képeken rendszerint mindig jól bebugyolált, bágyadtan ülő gyermekeket látunk, akik az egyik kockán fáradtan bújnak oda édesanyjukhoz, a másikon szájukban a hőmérővel hallgatják az esti mesét, vagy gőzölgő tea mellett ülnek az etetőben. Ezeken a kis ismertetőkön a szülők is úgy néznek ki, mint akik most jöttek haza a nyaralásból: a nyugodt és teljesen kipihent édesanya mosolyogva nyújtja át a vitamint csemetéjének, apuka boldogan mosdatja a kipirosodott orrú gyermeket.

Na ja, ha az én gyermekem ilyen lenne! – gondolom ilyenkor – akkor most nem várakoznék karikás szemekkel a doktor néninél orrcseppreceptre.    

Egy nagyobb gyermekkel talán már könnyebb átvészelni az őszi influenzás időszakot, mert tudja, hogy a meleg tea, az orrfújás, vagy a kézmosás az ő javát szolgálja, de ha olyan kicsi gyerkőcöd van, aki az orrszívótól visítva menekül, akkor bizony nehéz időszaknak nézel elébe!

Pár házi praktika, ami nekünk bevált és felgyorsította a gyógyulást az ovis gyereknél:

1. Könnyebben lélegzik a gyermek, ha a szoba levegője nem száraz.

Ilyenkor veszem elő azt a karácsonyi mécsestartónkat (úgyis hamarosan aktuális lesz), amibe egyszerre három gyertya is belefér. A tetején lévő vízbe nem eszenciát, vagy valamilyen illatosítót csepegtetek, hanem eredeti mentaleveleket vagy kamillát szórok. Így máris két legyet ütünk egy csapásra: a gyermek gyakorlatilag egész nap inhalál és jó illat tölti be az egész lakást.

2. A párologtatás a kádban:

A férjem nagy kedvence, nagy vihorászások közepette készíti a gyermeknek a párologtatás „továbbfejlesztett” változatát. Ez úgy néz ki, hogy előveszek (vagyis a férjem elővesz) egy eredetileg fűszerekek tárolására készített, teatojáshoz hasonló formát, amit a húsleves főzésénél szokták használni a háziasszonyok.

Hasonlóan a teatojáshoz, ezt a levesbe kell lógatni a főzés során, de a teafű helyett fűszerek kerülnek bele. Ha valaki még nem találkozott ezzel a hasznos dologgal, annak javaslom, hogy ejtse útjába az első konyhai felszereléseket kínáló boltot és azonnal szerezzen be egyet – vagyis kettőt, rögtön egyet a beteg család számára is.
Egy ilyen fűszertartót teletömök kamillával vagy kakukkfűvel, amit beteszünk a babakádba és gyakorlatilag a gyermek gyógyteába fürdik.

Tipp: Tartó nélkül meg se próbálja senki a vízbe szórni a gyógynövényeket, gyermekünk úgy fog kinézni, mintha békalencsék között úszott volna, a szőnyegről pedig söprögethetjük a növénydarabkákat az esti mesét követelő gyermek sírását hallgatva – úgyhogy, inkább szerezzünk be egy ilyet.

3. Citromos tea… helyett:

A langyos teába nem citromot teszek, hanem minden patikában beszerezhető C-vitamin port (aszkorbinsav-por). A tea ugyanúgy savanykás lesz tőle, mint a citromtól, de megnyugtató, hogy egy nagy adag C-vitamin kerül be a gyermek szervezetébe.

4. Mézes tea… helyett:

A méz jótékony hatását már évszázadok óta ismerjük, de valamelyik gyerek szereti, valamelyik meg sem kóstolja. Ha a te gyereked az utóbbiak közé tartozik, akkor keverd be neki valamilyen joghurtba, zabkásába, vagy amit szeret és eheti édesen.

5. Kipirosodott orr:

Az elvékonyodott, kiszáradt bőr nehezen gyógyul, fájó területként lüktet a gyerek orra alatt, amit az újabb és újabb orrtörlések még tovább irritálnak. Az én gyerekem ilyenkor utálja, ha hozzányúlok és nem engedi kenőccsel bekenni. Ezért csak elalvás után tudom neki bekrémezni az orra alatti területet, ilyenkor legalább pár óráig rajta marad a kenőcs és puhítja a bőrét.

Tipp: Mindenféle hámosító, nyugtató, külön erre a célra kifejlesztett kenőcs után rájöttem, hogy a leggyorsabb regenerálódást a popsikrémnek köszönhetjük, ezért mindig van egy tubus elkülönítve orrkenegetésre.

6. Orrszívó:

Erre praktikus tanácsom nincs, az én gyerekem visít, ha meglátja.

Ugyan nem jött be, de kipróbáltuk, mivel valakik erre esküsznek, és hátha Nektek is segít "lista" következik:

  • Előtte porszívóztam ki az orromat és közben persze mutattam, hogy ez egy jó móka (amúgy tényleg nem fáj), ugyanez kedvenc plüssével.
  • Ahogy anno anyukám is csinálta megoldás, vagyis pumpás porszívóval, hátha csak a porrszívó zajától ijed meg.
  • Odaadtam neki, hogy csinálja magának.

Tetszett a cikk? Oszd meg, hogy mások is olvashassák!

szági - Szegedimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére