Jelenlegi hely

A mi karácsonyi menünk

Ahány ház, annyi szokás - igaz ez az ünnepi menükre is. Bemutatjuk, hogy milyen karácsonyi menüket készítenek vagy terveznek készíteni az Imamik országszerte. Ezekkel is kívánunk Nektek békés ünnepeket!

A karácsony esti menük:

1. Narancsos kacsasült áfonyaszósszal

Hozzávalók (a kacsasülthözhöz): 1 kacsa (darabolt vagy egész), só, 1 csokor rozmaring, 4 narancs

Hozzávalók (az áfonyaszószhoz): 1 csomag fagyasztott vagy üveges áfonya, 1dl tejszin, 1 evőkanál méz, aprított rozmaring

A feldarabolt kacsát besózom, bedörzsölöm rozmaringgal, és két narancs facsart levével meglocsolom. Tepsiben fólia alatt 1 órát sütöm, aztán újra meglocsolom újabb narancslevével. (Lehet rá tenni narancs gerezdet is, de a gyümölcs héja és fehér része ne maradjon a narancson, mert attól keserű lesz!) Utána a fóliát leveszem, és addig sütöm tovább, amíg szép piros nem lesz - ez sütő függő, kb. 45 perc-1 óra. (Ha egészben sütöm a kacsát, akkor a külsejét sózom és narancslevezem, a belsejébe teszem a rozmaringot és a narancsgerezdeket. A sütési ideje fólia alatt 1.5 óra, utána fólia nélkül 45 perc-1 óra.)

Az áfonyaszósz hozzávalóit csak összekeverem és összemelegítem, majd a kacsasült mellé tálalom. Rizzsel vagy krumplipürével, de önmagában is tálalható.

2. Kacsacomb narancsosmártással

 

A másnapi menük: Narancskrémleves + harcsa

Narancskrémleves

Hozzávalók: 2 narancs, 2 ek mazsola, 4 dkg vaj, 2 dkg liszt, 2 dkg (1 ek) vaníliás pudingpor, 1 l frissen facsart (100 %-os rostos) narancslé, 6 db szegfűszeg, 1 darab fahéj, 7 dkg cukor, 1.5 dl tejszín, só
Tálaláshoz: 2,5 dl tejszín, 1 vaníliás cukor, pirított mandula

A narancsokat gerezdekre szedem, felaprítom, és beleáztatom a mazsolát. A vajon megpirítom a lisztet és a pudingport, felengedem a narancslével, hozzáadom a fűszereket. Lassú tűzön sűrűn kevergetve 5 percig forralom, majd hozzáöntöm a tejszínt, és újra felforralom. Kivesszem belőle a fűszereket és langyosra hűtöm. Közben a tejszínt a vaníliás cukorral kemény habbá verem. Tálaláskor a tányérokba rakom a lecsepegtetett mazsola-narancs keveréket (egy keveset a díszítéshez félreteszek), és ráöntöm a levest. A tetejét tejszínhabbal díszítem, majd rászórom a pirított mandulát és a maradék narancsos-mazsolát.

 

1. Harcsafilé

Hozzávalók: 3/4 l tej, 1 nagy fej fokhagyma, só, bors, pirospaprika, liszt

A tejet egy tálba öntöm, belekeverem a zúzott fokhagymát, és ebben áztatom a halat néhány óráig (letakarva, hütőben). Utána a halat 10 cm-es szeleteket vágom, megsózom, borsozom, paprikás lisztbe forgatom. Forró olajban hirtelen megsütöm mindkét oldalát és azonnal tálalom. Ez olyan egyszerű, hogy hagyományosan a férjem készíti el. :)

2. Harcsapaprikás túróscsúszával

Hozzávalók: 500 g harcsafilé, 1 fej vöröshagyma, 3 paprika, 2 paradicsom, 3 gerezd fokhagyma, só, 2 ek pirospaprika, 3 ek libazsír, 250 ml víz, 200 ml tejföl, 50 g liszt + 500 g tészta, 500 g tehéntúró.

A halfiléket kb. 100-150 g-os darabokra vágom, és mindkét oldalukon besózom. A zöldségeket apró kockára vágom. A halfiléket mindkét oldalukon belisztezem. Egy alacsony falú lábosban vagy serpenyőben felhevítem a zsírt, és benne világos barnára sütöm a haldarabokat (kb. 1-1 perc oldalanként), majd kivesszem őket egy papírtörlőre. A megmaradt zsíron megpirítom-párolom a hagymát, fokhagymát, paprikát. Mikor zsírjára pirult, megszórom a fűszerpaprikával, hozzáadom a paradicsomot, majd felöntöm a vízzel. Ha a zöldségek megpuhultak, visszateszem a lábosba a halakat, és kis lángon tovább főzöm (kb. 5 percig). Míg a hal fő, 200 ml tejfölből és egy csapott evőkanál lisztből habarást készítek. Hozzáadom a habarást az ételhez, úgy, hogy a paprikás szaftjából 2-3 merőkanállal a habarásba teszek, így elkerülhető, hogy a liszt főzéskor becsomósodjon. Még 3-5 percig főzzük, majd tálalom. Legjobb köret a paprikás mellé a túrós csusza, de adható sima főtt csuszatésztával vagy nokedlivel is. Tálaláskor megszórható frissen vágott petrezselyemmel vagy kaporral.

Harcsapaprikás sokféle módon készíthető, de mindegyiknek a lényege hogy a halat a lehető legrövidebb ideig hőkezeljük, hogy szaftos maradjon, és ne essen szét. A rövid főzési idő a zöldségeknek is jó hiszen igy megőrzik harsányabb ízüket, és a pirospaprika sem veszíti el a színét és ízét. Készíthető az olcsóbb semleges ízű afrikai harcsából is, de az igazi a tiszai szürke harcsa.

 

A december 26.-i menü: Töltött káposzta

Hozzávalók: savanyú káposzta, darált hús (édemes vegyesen marha és disznóhúsból), hagyma, pirpospaprika, bors, kapor (nem feltétlenül szükséges, de én szoktam, szeretjük az ízét), só, rizs, főtt füstölt hús vagy szalonna (nem közelező, de kár kihagyni), paradicsomlé (nem feltétlenül szükséges, én nem szoktam).

 
 
A káposztaleveleket leválasztom a törzsről, a szebbeket félreteszem tölteni, a csúnyábbakat felvágom vékony csíkokra - ez lesz az "apraja". A darált húst a hagymával megdinsztelem, megfűszerezem és beleszórom a rizst (ezt lehet nyersen is vagy külön edényben megpergelve). Miután jól összedolgozom, vizet is teszek bele, hogy puha legyen/maradjon. Megtöltöm a káposztaleveleket: kisimítom, a közepére teszem a tölteléket, feltekerem, a széleit pedig benyomogatom, hogy hosszúkás, henger alakú kis csomagok legyenek belőle.:) A fazék aljára teszek egy-két maréknyi "aprót", aztán jöhetnek a töltött káposzták, közéjük füstölt húst és/vagy szalonnát teszek (mikor mi van otthon), a tetejére megint "aprót" és vizet öntök rá. (Lehet paradicsomlevet is, én nem szoktam.) Lassú tűzön kb 45 percet főzöm. Tejföllel tálalom. 

Ildi, Budapestimami


 

Halászlé

Hozzávalók: 4 személyre kb. 1 kg hal, 3-4 közepes fej vöröshagyma, 2 db paradicsom, só, bors, pirospaprika ízlés szerint.

A karikákra vágott hagymát, a paradicsomot és a megtisztított halat lábasba rakjuk, és felöntjük annyi vízzel, amennyi ellepi. Megsózzuk, és takarék lángon kb. egy órán át forraljuk. Megszórjuk pirospaprikával, hogy szép színe legyen, majd készre főzzük. Átszűrjük (át is passzírozhatjuk), friss kenyérrel tálaljuk.

Másik verzió: A hagymát olajon megpirítjuk, majd megszórjuk pirospaprikával és felöntjük vízzel. Ezután tesszük csak bele a halat és a paradicsomot.

 

 

Halgulyás

A halászlé és a gulyásleves egy tányérban. :) Ugyanúgy készítjük, ahogyan a halászlét, de teszünk bele leveszöldséget (sárgarépát, fehérrépát), szeletekre vagy kockákra vágott krumplit is. A zöldségeket akkor tegyük csak bele, amikor már majdnem kész, nehogy szétfőjenek! Levesbetétként használhatunk tarhonyát is.

Sz. Szabina, Zalaimami


 

Tengeri herkentyűs saláta

Hozzávalók: 50 dkg fagyasztott tengeri herkentyű, 1 fej lilahagyma, 15 dkg koktélparadicsom

Öntet: 1 citrom, 1 dl olívaolaj, 3 gerezd fokhagyma, 2 csokor petrezselyem, só és frissen őrölt bors
 


 

A mélyhűtött herkentyűket felengedés után lobogó vízben 3-4 percig főzzük, ezután leszűrjük, lecsepegtetjük. A koktélparadicsomot felnegyedeljük és kiszedjük a magos belsejüket, hogy ne áztassák el a salátát. A lilahagymát felszeleteljük.
 
Az öntet: kifacsarjuk a citrom levét, apránként hozzáadjuk, kézi habverővel beledolgozzuk az olívaolajat. A fokhagymát megpucoljuk és apróra zúzzuk, a petrezselymet is apróra szeleteljük.
 
A főtt herkentyűket összekeverjük a hagymakarikákkal és a paradicsommal, majd hozzáadjuk az öntetet. Sóval, frissen őrölt borssal fűszerezzük és néhány órára a hűtőbe tesszük.

 

Fenyőmagos sült pisztráng

Hozzávalók (2 adaghoz): 10 dkg vaj, 2 db citrom, 10 dkg fenyőmag, 10 szem borókabogyó, 2 db ötcentis fenyőág-darab, 2 db konyhakész pisztráng, só és frissen őrölt bors, 3 evőkanál gin
 

A fenyőmagot aranybarnára pirítjuk egy száraz serpenyőben. A pisztrángokat megmossuk, szárazra töröljük és kívül-belül megsózzuk, megborsozzuk. Megtöltjük a durvára tört borókabogyóval, a felszeletelt citromokkal és a fenyőágakkal. Olvasztott vajjal kikenünk egy tepsit, beletesszük a halakat, meglocsoljuk olvasztott vajjal és ginnel. A tepsit letakarjuk alufóliával és 200 fokra előmelegített sütőben 15 percig sütjük. Ezután kivesszük a sütőből, ismét meglocsoljuk olvasztott vajjal, de most már alufólia nélkül sütjük tovább 10-15 percig, hogy szépen megpiruljanak. Tálalás előtt rájuk szórjuk a pirított fenyőmagot.

Timi, Fehérvárimami


Vidám főzöcskézést és jó étvágyat kíván az Imami csapata! Nálatok milyen ételeket készülnek az ünnepi asztalra? Osszátok meg velünk bevált receptjeiteket, lehetőleg fényképpel. Köszönjük!

 

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Már látogatható a Vörsi Betlehem

Egy kicsi falu különleges látnivalója – Idén is látogatható a Vörsi Betlehem

Tudtad, hogy egy Balaton melletti kis faluban látható Közép-Európa legnagyobb betleheme? Idén 75. alkalommal építette fel Vörsön a falu apraja-nagyja Jézus születésének pillanatát megörökítő bibliai jelenetet, aminek csodájára járnak a világ minden részéről.
A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

Tanító nénik, kisgyerekes szülők, most főleg rátok gondoltunk! Idén egy újdonságot készítettünk olvasóinknak. Fókuszban a találos és talányos kérdések!
2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

A tervezést soha nem lehet elég korán elkezdeni! Mutatjuk a 2025-ös ünnepeket és a hosszú hétvégéket rímekbe szedve:
Ugrás az oldal tetejére