Íme, az „Ott vagyunk már?” eredeti változata
A játék lényege: a gyerkőcök elosztják egymás között a dobozban található lapokat. (Egy gyerek esetén is bevethető: akkor a másik fél lehet anya, apa, nagyszülő, stb.)
A cél pedig a kártyákon lévő dolgokat megtalálni az utazás során, és így pontokat gyűjteni. Aki az utazás végére a legtöbb pontot összegyűjti, az nyert.
A kártyákon lévő dolgokat, tárgyakat, eseményeket a gyerkőcöknek az autón, vonaton, buszon kívül kell keresniük.
Miért érdemes elkészíteni otthon?
A közös előkészületek örömén túl a saját utazásotokra tudjátok „szabni”. Szép-szép a készen gyártott játék, de ha szinte végig autópályán utaztok, mennyi az esély arra, hogy például traktorral is fogtok találkozni?
Ha pedig sok kártya nem használható a Ti utazásotokra, akkor nehezen köti majd le egy nagyobb gyerek figyelmét, és a kisebbeknek is kell a „megtaláltam élménye”.
A játék gyártója 6 éves kortól ajánlja, de ha otthon készítitek, akkor már akár már 3 évessel is bevethető ez a játék, csak az „Ő szintjére kell módosítani”.
Néhány ötlet hozzá:
- Nagyobb gyerek már az utazás előtt akár maga is megrajzolhatja az ábrákat hozzá korábbi élmények alapján.
- Segítségül hívhatod a Word-öt is, például a ClipArt-ban nagyon sokféle ábra található: akár a színes, akár a fekete-fehér változatot is választhatod. Fekete-fehérnek külön előnye, hogy otthon/út alatt ki is lehet színezni, és akkor például csak kizárólag a kék autó vagy a piros busz számít. Kisebb gyerkőcnél ezt a színezős változatot javaslom a közös alkotásra.
- Talán a legegyszerűbb a neten keresni, itt még nagyon személyre szabott dolgokat is kitalálhattok. Autóőrült fiúknak ajánlom például a konkrét márkák képével készült kártyákat.
- Ha többször szeretnéd használni, vagy szívesen odaadnád barátoknak, ismerősöknek, akkor érdemes lelaminálni.
Mire lesz szükséged az alkotó kezeken túl?
- Fehér vagy színes lapokra/kartonra.
- Ceruzára/filctollra/zsírkrétára, ha rajzoljátok az ábrákat.
- Nyomtatóra, ha inkább nyomtatnád.
- Laminálógépre és lamináló fóliákra, ha szeretnéd a kártyákat megóvni.
- Ami biztosan van otthon: olló, ragasztó.
Már egy 3 éves is élvezi!
A mi kártyáink egy lassan 3 éves kisfiúnak készültek, amihez a már említett ClipArt-ot használtam.
Ha volt megfelelő fekete-fehér változat, akkor azt választottam. Miért? A vonatút alatt, ha már megunta a játékot, ki is tudta színezni.
Ha Te is szeretnéd letölteni, akkor kattints a képre!
Néhány tapasztalat:
- Először megbeszéltük, hogy mit lát a kártyán. Olyanokat kerestem, amit már ismer, de lehet olyat is belekeverni, amivel korábban még nem találkozott. (Ugye milyen jó lehetőség a szókincs bővítésére?) Majd a „játékszabályok” következtek: megkeresni a kártyán látható dolgokat, tárgyakat, ha kinéz a vonat ablakából, illetve a vonatban. Semmi pontgyűjtés (persze ha eleve raktál rá számokat/pöttyöket, akkor arról is lehet beszélgetni).
- A játék megszerettetése miatt és persze a kezdeti sikerélményért olyan kártyákkal kezdjünk, amik gyorsan „felbukkannak”.
- Koránál fogva még nem tud sok kártyára egyszerre figyelni. Megoldás: játszunk „több kört”, ezért a gyakori tárgyak kártyáiból (például autó) készítsünk akár többet is.
- Érdemes sok kártyát készíteni, mert ha megtetszik neki, akkor bizony „követelni” fogja a folytatást (és akkor még nem beszéltem a visszaútról).
Szórakozással teli utazást kívánok Nektek!
Dr. Regősné Oláh Zsanett
- Szegedimami -