Jelenlegi hely

Hajsza a győzelemért – versenyekről szülőknek

Jó lenne, ha a gyerek eljárna versenyre, de nem akar. Fél. Te pedig ott állsz, mint szülő, kétségek között. Benevezd –e  vagy ne? Beírasd valamilyen szakkörre vagy sem?

Tedd fel magadnak a következő kérdéseket:

Vajon a gyereked vagy a Te lelkednek tesz jót a verseny?

Neki vagy igazából neked fontos az, hogy induljon a versenyen?

El tudod fogadni őt teljesen?

Megengeded neki, hogy olyan legyen, amilyen?

Tudod szeretni akkor is, ha nemet mond a versenyre?

Ha el tudod fogadni őt, el tudod fogadni a döntését is?

Tisztában vagy azzal, hogy attól, hogy a Te gyereked a céljai nem kell és nem is lehetnek ugyanazok, mint a Te céljaid?

Mi történik, ha kiderül, valamiben nem egyezik a véleményetek?

Sajnos gyakran esünk abba a hibába, hogy gyerekünk neveléséhez, tanításához hozzátartozónak érezzük, hogy azt is csinálja mindig, amit mi mondunk neki. De vajon ez tényleg így van-e jól? Tényleg mindig azt kell tennie egy gyereknek, amire mi, szülők kérjük őt? Lehet-e szabad akarata a gyermekünknek?

Mint tanító azt mondom, hogy egy szintig igen, kell.  Mindannyian voltunk gyerekek és emlékszünk rá, hogy voltak az "ezt-akkor-is-meg-kell-csinálni" feladatok. De voltak olyano is, amiket nem!  Békén hagytak bennünket. Hagyták, hogy olyanok legyünk, amilyenek vagyunk. Hagyták, hogy játsszunk a lakótelepen a többiekkel, fura tákolmányokat építsünk, vagy csak olvassunk a sarokban.

Figyelj oda gyermekedre, nézd meg, hogy mik az Ő valódi vágyai, és mik azok, amiket csak az irántad érzett szeretet és tisztelet miatt tesz meg. Tényleg azt szeretnéd, hogy boldog legyen, vagy azt szeretnéd, hogy úgy legyen boldog, ahogy te mondod neki? Tudod, ha boldog szeretne lenni, meg kell tudnod engedni, hogy a saját útját járja. Erre készítenek fel a népmesék is. Az otthon, a család adja a hamuban sült pogácsát, amely nem más, mint azok a dolgok, amiket mi, szülők tanítunk, adunk a gyermekeinknek. Mindazon minták, gondolatok, érzések, amiket tőlünk látott, tanult.

Versenyezni jó dolog, de nem mindenkinek és nem minden áron. Beszélgess vele a versenyekről. Gyakran azért szorongunk, mert olyan dolgot kell megtennünk, ami számunkra ismeretlen helyzetet teremt. Lehet, hogy a félelme a verseny iránt abból fakad, hogy nem tudja elképzelni a versenyhelyzetet. Menjetek el és nézzetek meg közösen egy megmérettetést, majd elemezzétek ki a látottakat. Lehet, hogy kedvet fog kapni ahhoz, hogy ő is kipróbálja magát. De ha megretten, adj még időt neki. Meg kell tudnunk engedni, hogy minden akkor történjen meg, amikor eljön annak az ideje. Az almát sem szedheted le előbb a fáról, de ha türelmesen vársz, az öledbe hullik magától. Jó almaszedést kívánok!

Nemes Lilla

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Ugrás az oldal tetejére