Jelenlegi hely

A Helicobacter pylori-fertőzésről dióhéjban

A gyomor emésztőrendszerünk része, a gyomorizmokat többrétegű nyálkahártya védi a fehérjebontó pepszin enzimtől, illetve a rendkívül erős gyomorsavtól. Gondoljunk csak bele mi mindent juttattunk a gyomrunkba nap, mint nap a csípős ételektől kezdve az édességeken át a kemény magvakig, zöldségekig!

De az üres gyomor szintén nagyon sérülékeny! Ahhoz hogy bírja ezt a megterhelést, az ép nyálkahártya, illetve sejtrétegek mellett a megfelelő vérellátás is elengedhetetlen. Nagyjából 30 éve köztudott, hogy a civilizációs betegségnek tartott gyomor- és bélrendszeri fekélyek hátterében is baktériumok állnak. Egy ausztrál orvos páros (Barry J. Marshall és J. Robin Warren) írta le, hogy a Helicobacter pylorinak nevezett kórokozó felelős az emésztőrendszeri gyulladások és az azok talaján kialakult fekélyek nagy részéért, és növeli az emésztőrendszeri tumorok kockázatát is. (Felfedezésükért 2005-ben Nobel-díjjal kaptak!)

A Helicobacter pylori nevű baktérium csak emberről emberre terjed, szinte mindannyiunk szervezetében jelen van. Terjedésének módja nem tisztázott, valószínűleg feco-orális, azaz fertőzött székletből kézzel, élelmiszerekkel kerül a szájüregbe. Jelenléte a szervezetben önmagában nem okoz betegséget, akkor nyer teret, amikor a gyomorban valamilyen más elváltozás van, pl. különböző gyomorhurutok, fekélybetegség, gyomor-bélrendszeri nyiroktumor, gyomorrák. Tulajdonképpen belefúrja magát a gyomornyálkahártyába, hogy kiszabaduljon a savas környezetből. Illetve semlegesíti a savas környezetet, pl. az általa termelt ureáz enzim segítségével. A fertőzöttek csak kb. 10%-ában alakul ki életük során fekély, tehát a betegségek létrejöttéhez számos környezeti és veleszületett tényező együttesen szükséges. (Azonban a baktérium szerepét erősíti, hogy a fekélybetegség előfordulási gyakorisága a Helicobacter pylori átfertőzöttséggel párhuzamosan alakul.) Emiatt a Helicobacter pylori-fertőzöttséget „csak úgy” nem szokás vizsgálni, hanem pl. aktív gyomor- vagy nyombélfekély, atrófiás gyomorhurut esetén vagy tartós gyulladáscsökkentő terápia megkezdése előtt. A diagnózis felállítására jelenleg két elterjedt módszer van: a gyomortükrözés során vett szövetmintát tenyésztik ki vagy ureakilégzési-tesztet végeznek el. Ha a fertőzés gyanúja igazolt, mint a bakteriális betegségeknél általában, antibiotikumkúra javasolt, melyet ezúttal savgátló gyógyszerrel kombinálnak. Ha az első egyhetes kúra nem elegendő, a kezelést meg kell ismételni.

Megjegyzés: az NSAID (nem-szteroid gyulladáscsökkentők)-csoportba tartozó láz- és fájdalomcsillapító gyógyszerek a Helicobacter pylori-hoz hasonló veszélyt jelentenek! Orvosi ellenőrzés és javaslat nélkül eszünkbe se jusson ilyen gyógyszereket szedni!
 

Írta: Kerekesné Tóth Boglárka, tudományos segédmunkatárs (Debrecenimami)

Debreceni Egyetem, Általános Orvostudományi Kar, Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézet

 

A szerző a felmerülő kérdéseket a tothbogi@med.unideb.hu e-mail címen szívesen megválaszolja!

 

Fotók: pixabay.com

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

Tanító nénik, kisgyerekes szülők, most főleg rátok gondoltunk! Idén egy újdonságot készítettünk olvasóinknak. Fókuszban a találos és talányos kérdések!
2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

A tervezést soha nem lehet elég korán elkezdeni! Mutatjuk a 2025-ös ünnepeket és a hosszú hétvégéket rímekbe szedve:
Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Élő adventi naptárrá változnak azok a települések, ahol a házak ablakait ünnepi fénybe és díszbe öltöztetik, számmal jelölve a napokat december elsejétől karácsonyig. A várakozás izgalma igazi közösségi élménnyé válik. Testi-lelki egészséget szolgáló program lehet ilyenkor az esti séta lakóhelyünk utcáin. 
Azok a titokzatos tanulási képességek

Azok a titokzatos tanulási képességek

Miért lenne fontos már az oviban a tanulási képességekkel foglalkozni? Hiszen fényévekre van még a suli! Pedig nagyon is az! Cikksorozatunk második része ezt a témát járja körbe.
Ugrás az oldal tetejére