Jelenlegi hely

Mesélő Budapest – lebilincselő családi útikönyv kicsiknek és nagyoknak

A most megjelent Mesélő Budapest hiánypótló kötet, hiszen az egész család, de főleg a 7–14 éves gyerekek számára színes, izgalmas és érdekes információkat ad Budapestről, különlegessé téve a hétköznapi városi sétákat is.

A kötetből megtudhatjuk a „budapesti legeket”: „A CNN amerikai hírcsatorna a Fővám téri piacunkat Európa legszebb piacának találta. Városunkban kap helyet a kontinens legrangosabb könnyűzenei fesztiválja (Sziget Fesztivál), itt van a világ leggyönyörűbb kávézója (New York kávéház), és a miénk a világ egyetlen gyógyfürdős fővárosa! A National Geographic szerint a 2-es villamos a világ hetedik leglátványosabb villamosútvonala.”

A rengeteg fotóval, kihajtható térképpel, egyedi grafikával illusztrált könyvet a gyerekek is szívesen nézegetik, hiszen szórakoztató, érthető és könnyen olvasható. A méretét úgy alakították ki, hogy utazáskor elfér a táskában, magunkkal vihetjük a kirándulások, felfedező utunk során. A legkisebbek útitársa a könyv lapjain Szotyi, a városi galamb.

Tudod-e, hogy mit rejt a Várhegy gyomra? Ki volt az Ördöglovas? Tudod-e, ki volt Budapest vőlegénye, és miért hívták „kocka bárónak”? Mi a neve a Budavári sikló két kocsijának? Hol van a Kiskirálylány szobra? Hallottál már a hídmesterekről, és arról, hogy mi a feladatuk? Hol van a Klotild és Matild palota?
Ezekre és még sok más kérdésre is megtaláljuk a választ a könyvben.

A szerző mindenkinek ajánlja ezt a könyvet, aki szeretné még jobban megismerni ezt a csodálatos várost és a felfedezett szépségek mögött keresi a kapcsolódó történelmi eseményeket, művészettörténeti és vallási vonatkozásokat. Ebben segít a sok adat, érdekesség, a városi legendák leírása, a fogalomtár és a Ki kicsoda?.

A szerzővel, Tittel Kingával beszélgettünk.

Mi adta az ötletet, hogy a napi munkád mellett könyvet írj?

A könyv ötlete 5-6 évvel ezelőtt jött, amikor otthon voltam a gyerekeimmel szülési szabadságon. Sokat jártuk a várost (a nagyobbik fiam imádott BKV-zni) és az utazás közben jöttek a kérdések a hidakról, az épületekről, szobrokról. Mivel én több más dolog mellett idegenvezetéssel is foglalkoztam, tudtam a válaszokat és szívesen meséltem a városról. Láttam, hogy ilyen témában nincs könyv a piacon, így kezdtem el írni a Mesélő Budapestet.

A könyv műfaja "családi útikönyv". Kinek szól és hogyan érdemes használni? Miben különbözik a turistáknak szóló színes útikalauzoktól?

Igyekeztünk (a Kolibri Kiadóval) a lehető legszínesebben - a szó szoros értelmében - és legolvasmányosabb formában bemutatni a várost. Ezt a könyvet méreténél fogva mindig magunkkal vihetjük és akár a városban, akár otthon este, egy Budapesti kirándulás előestéjén vagy azt követően olvasgathatjuk az aktuális részeket. A hagyományos útikalauzokhoz képet ebből a könyvből élvezetes formában tanulhatunk a történelemről, művészettörténetről, a különböző vallásokról, felekezetekről, olyan kérdések is előjönnek, amik néha túl egyértelműek ahhoz, hogy meg tudjuk fogalmazni rájuk a választ (pl. mi a különbség egy katolikus és egy református templom között?).  Mesélek benne a budapesti bérházak titkairól, a kávéházakról, de a nemzeti ünnepek vagy a címerek szintén sorra kerülnek, mind a városhoz köthető formában.

Gyerekszemmel hogyan lehet bemutatni a várost, úgy hogy a felnőtteknek is érdekes legyen?

Fontos, hogy ne a száraz tényekre, hanem az érdekességekre, az „apróbetűs” történetekre koncentráljunk, mert ez ,marad meg a gyerekekben – és a felnőttekben is, ezt tapasztalatból mondom. A könyvben elsősorban azokra a kérdésekre keresem a választ, ami a munkám során a vendégeimben – az ide látogató turistákban – és a gyerekekben felmerült, illetve ami engem is érdekelt, érdekelne.

Milyen szempont szerint választottad ki a helyszíneket? Kevésbé ismert, eldugott budapesti helyeket, különlegességeket is találunk a könyvben?

Igyekeztem a Budapesti városnéző túrák főbb helyszíneire koncentrálni, de vannak benne kitérők a főbb útvonalakról is. A terjedelmi korlát miatt természetesen nem fed le mindent a könyv, de ötletet adhat és kedvet csinálhat a többi városrész megismeréséhez.

Mi a te személyes kedvenced Budapesten és miért?

Én az egész várost szeretem, minkét oldalnak – Budának és Pestnek – megvan a maga hangulata. Szívesen sétálok például a Tóth Árpád sétányon a Várnegyedben, de az Andrássy út épületeit megcsodálva szintén repes a szívem.

Tittel Kinga
Házas, két gyermeke Marci (9) és Olivér (7). Eredetileg közgazdász, szeret utazni, világot látni. Idegenvezetőként és kirándulásszervezőként sok országban járt, majd itthon fordító- és tolmácsképző posztgraduális képzést végzett, szakfordító-tolmácsként dolgozott egy nagy multinacionális cégnél. Gyermekei születés után visszatért a turizmus világába, 8 éve foglalkozik idegenvezetéssel, mellette szabadúszó tolmácsként és fordítóként is dolgozik. Hobbija a fotózás, búvárkodás, írás, utazás, a világra rácsodálkozás.

Két gyermeked van, ők is besegítettek a munkába? Tesztelted például a könyvet rajtuk?

A könyv koncepciójának kialakításában segített, hogy látom, hogy „működik” egy 7 és 9 éves, és a bennük felmerülő kérdések nagyban inspiráltak, most pedig látom, hogy ki nem lehet venni a kezükből a könyvet, az osztályban azon versenyeznek, hogy ki tud többet a városról ("És azt már olvastad, hogy...?), kuncognak a sikamlós részeken (pl. Hadik András lovasszobrának fénylő heréi vagy az Ördöglovas legendája)

A fiatalok főleg az interneten tájékozódnak, számukra is használható ez a könyv?

Mindenképpen. A könyvben szereplő egy-egy témának, személynek, legendának az Interneten bővebben is utánanézhetnek, hiszen mindenről csak a számomra legfontosabb, legérdekesebb dolgokat írtam bele.

Nagyon pozitív fogadtatása van a könyvnek, a bemutatón is rengetegen voltak, számítottál rá, hogy ekkora sikere lesz első perctől? Mit gondolsz mi ennek az oka?

Én magam is meglepődtem, hogy milyen sokan jöttek el a bemutatóra. Elfogyott az összes odavitt példány és sokaknak nem jutott ülőhely. A fiaim iskolájában azóta is folyamatos a megkeresés, egyre többen rendelnek, terjed a híre. A visszajelzésekből - és folyamatosan kapom őket - azt látom, hogy minden korosztály megtalálja benne azt, ami hasznos és szerethető számára. A legkisebbek Szotyit, a galambot keresik az oldalakon, a kisiskolások böngészik a képeket és az apróbb szövegdobozokat, a nagyobbak szívesen olvassák a városi legendákat, az összehasonlító táblázatokat. Sok pozitív visszajelzést kapok pedagógusoktól, akik az iskolában környezet vagy történelem órán, illetve a majdani osztálykirándulásokon is jól tudják használni.

Mik a jövőbeli terveid? Készül esetleg folytatás, vagy más hasonló rendhagyó útikönyv?

Ez a könyv is több mint 5 évet íródott és nagyon kevesen tudták, hogy dolgozom rajta, úgyhogy a jövőbeli terveimről majd később.

Köszönöm a beszélgetést!

Halász Kinga, Budapestimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.
szilveszter

10 jó tanács az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, babonák

Az újévi szokások nem változtak az idők folyamán még mindig úgy tarják: ”amilyen az újév napja, olyan lesz az egész esztendő is”.
Szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Jó tanácsok az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Az év utolsó napjához és éjjeléhez, illetve január elsejéhez számos szilveszteri népszokás és babona társul. Ezek közül csemegéztünk és összeszedtünk neked 21 újévi hagyományt és hiedelmet – nehogy valamit elfelejts vagy valamiből kimaradj!
Ugrás az oldal tetejére