2011-es első Margó Irodalmi Fesztivált az Ünnepi Könyvhét alternatív programsorozataként, különböző belvárosi helyszíneken tartották. Olyan íróközpontú irodalmi eseménynek szánva, mely megmutatja a könyveken túli világot. Azóta több margós program önálló sorozattá alakult, így például a Rokonok, a Kedvencek temetője vagy az Éjszaka a múzeumban. Legnépszerűbb műsorukból, a Rájátszásból önálló produkció fejlődött az évek alatt.
Idén az Ünnepi könyvhét klasszikus formájában elmarad. De a Margó nem!
A szervezők a főtámogató Bookline-nal, valamint a szerzőkkel és a kiadókkal együttműködésben, online valósítják meg az eseményt. A Margó Irodalmi Fesztiválon fellép többek között Grecsó Krisztián és Láng Zsolt, a Libri irodalmi díjak nyertesei, Bereményi Géza, Cserna-Szabó András, Erdős Virág, Zoltán Gábor, Fiala Borcsa, Háy János, Krusovszky Dénes, Ablonczy Balázs, Péntek Orsolya, az idei Aegon Irodalmi Díjas Nádasdy Ádám, Selyem Zsuzsa, Spiró György, Szentesi Éva, Mécs Anna, Berta Ádám és Tompa Andrea.
A legfrissebb hazai könyvmegjelenések bemutatói mellett idén is jelentkezik a Margó Extra beszélgetés-sorozat, melyben művészeket, közéleti személyiségeket szólítanak meg az olvasáshoz fűződő viszonyuk kapcsán. Délutánonként Orvos-Tóth Noémi, Eke Angéla, Török-Illyés Orsolya és Mácsai Pál mesél arról, milyen hatással van életére, munkájára az irodalom. A Margó Extra speciális különkiadásában pedig a Grecsó fivérekkel beszélget Ott Anna, akiknek ősszel mutatkozik be a Várkert Bazárban Többet magunkról című közös produkciójuk.
Az iróasztaltól kiállításra, színházba?
Rendhagyó tárlatvezetés keretében be lehet járni a Petőfi Irodalmi Múzeum Csáth Géza halálának 100. évfordulója alkalmából rendezett emlékkiállítását, vagy a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ Felesleges Pillangó című tárlatát. A Trianon emléknapra a Fortepan állított össze egy gyűjteményt korabeli fényképekből válogatva. A fesztivál zárónapjának estéjén, június 7-én a Trip Hajó Karanténszínháza tart ősbemutatót: Tóth Krisztina egyfelvonásos felolvasószínházi előadásával ér véget a fesztivál.
A gyerekek sem maradhatnak ki!
Hétvége a gyerekeké: szombaton a Szívünk rajta program környezettudatosságra nevelő versekkel "Amikor a kukák világgá mentek" cím alatt, a legkisebbeknek a Dödölle című könyv meséi szólnak, míg Kis-Várday Júlia két kuktájával együtt főzhetnek. Vasárnap délelőtt Gryllus Vilmos koncertje várja őket. A Szívünk rajta kezdeményezéssel a Bookline célja megkönnyíteni a szülők könyv választását, hogy gyerekeiknek az életkorukhoz és érdeklődésükhöz legmegfelelőbb címeket válasszák.
Gyerekekhez kapcsolódó program, ha nem is nekik szól Mártonffy Zsuzsa Akiknek két anyja van című, a Bookline gondozásában megjelent könyve az örökbefogadásról. A kötetben található személyes élettörténetek abban segítenek, hogy túllépve az előítéletek, félelmek vagy akár romantikus elképzelések világán, érthetőbb legyen az örökbefogadás világa.
Margó-díj 2020
A fesztivál szervezői idén hatodik alkalommal keresik az év legjobb első prózakötetét: a Margó-díjra június 30-ig lehet nevezni. A korábbi díjazottak közül Mécs Anna Kapcsolati hiba című második novellás kötetét mutatja be június 7-én, a tavalyi nyertes, Fehér Boldizsár pedig a nyertes művével, A vak majommal érkezik a fesztiválra. A Margó-díj célja megmutatni a legerősebb pályakezdőket, a nyertes a díjjal 500 ezer forintot, a Bookline 15 millió forint értékű médiatámogatását, valamint próbafordítást is kap.
A részletes napi program a rendezvény weboldalán található.
Dedikálás - a rendkívüli helyzetben is!
A fesztivál ideje alatt rendkívüli kedvezménnyel szerezhetik be a látogatók a nyári olvasnivalókat és a közkedvelt dedikálás sem marad el! Több mint 10 szerző könyvét dedikált változatban is meg lehet majd venni, eseményenként 20-20 példányban. Sorban állás helyett ezúttal csak gyorsnak kell lenni! Folyamatosan bővül a lista, a fesztivál weboldalán illetve a az események Facebook oldalán érdemes követni a frissülő információkat!
ADL - Debrecenimami
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges