Jelenlegi hely

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.


Kép forrása

A legfontosabb kérdés, hogy el akarjuk-e egyáltalán kerülni?

Azt vallom és az életmódváltóimnak is azt szoktam javasolni, hogy élvezzük ki az ünnepnapokat. Ha utána számolunk, egy évben nagyjából 15 ünnepnap van, ami hozzávetőlegesen 4 %-a az évnek. Úgy gondolom, aki az év többi részében tudatosan étkezik és rendszeresen mozog, belefér, hogy ilyenkor elcsábuljon kicsit.

Vannak, akik úgy gondolják, jobb ilyenkor is egy kis mértékletességet tartani, mert ha most „elszabadulnak”, januárban sokkal nehezebb visszatérni az egészséges életmódhoz.

Nekik hoztam pár tippet:

  • Egyél lassan! Figyelj a tested jelzéseire, ha lassan eszel és alaposan megrágod a falatot, előbb fogod érezni a jóllakottság érzést!
  • Pici adagok. Szedj pici adagokat, kóstolgass, így el tudod dönteni, mi az, amiből többet szeretnél enni! Nem kell végigenni az összes menüt.
  • Ne hagyj ki étkezést! Gyakori hiba ünnepi vacsora előtt, hogy kihagyjuk az előtte lévé étkezés(eke)t és farkaséhesen érkezünk. Így szinte elkerülhetetlen a túlevés, a kajakóma és a gyomorbántalmak.
  • Ne az étkezés kapja a fókuszt! Klassz dolog az ünnepi asztalnál beszélgetni, de próbáljuk másra helyezni a fő fókuszt, például közös társasozásra. Ha van rá lehetőség, vacsora után álljunk fel az asztaltól, ne legyenek folyamatosan a szemünk előtt a finomságok, mert akkor is veszünk belőle, ha már nem vagyunk éhesek.
  • Oszd el! Az is jó ötlet, ha karácsony másnapján nem eszed végig az előző napi menüt, hanem elosztod, hogy ebédre eszel főételt, az uzsonna egy könnyű desszert, a vacsora pedig egy leves.

Kép forrása
  • Új szokások kialakítása. Fentebb említettem a társasjátékozást, ennek van mozgásos változata is, mint a twister. Vacsora után egy közös séta is lehet egy szuper új szokás, amiből hagyományt is csinálhatunk. A városunkban lakó rokonokhoz akár gyalog is átsétálhatunk. Ha olyan szerencsések leszünk, hogy fehér karácsonyunk lesz, a közös hóember építés, a szánkózás és a hógolyózás nem csak a kicsik kedvence lesz.
  • Saláták, gyümölcsök. Ha mi vagyunk a vendéglátók, köretnek készítsünk salátát is. A gyümölcsökből nagyon jópofa desszerteket lehet kirakni, sok ötletet találhatunk az interneten. A friss zöldségek és gyümölcsök (és a fermentált savanyúságok) magas rostartalmuknak köszönhetően segítik az emésztést, hamarabb érezzük a gyomor telítettségét. Ha tehetjük fogyasszunk minden étkezéskor belőlük.
  • Folyadék. Nagyon fontos, hogy kerüljük a cukrozott üdítőket, a szénsavas termékeket. Az üdítőkkel észrevétlenül juttatunk plusz kalóriát a szervezetünkbe. A legjobb az ásványvíz, a forrásvíz vagy a szűrt csapvíz.
  • Alapanyagok cseréje. Vannak olyan családok, ahol amiatt kell egészségesebb alapanyagokra cserélni a meglévőket, mert betegség vagy ételintolerancia miatt nem fogyaszthatja az egyik rokon. Leggyakrabban a lisztet, a cukrot és a zsiradékot cseréljük le. Javasolom, hogy minden esetben végezzünk tesztsütést karácsony előtt, mert a reform alapanyagok sok esetben máshogy viselkednek és az ízük is más. Ne legyen csalódás az ünnepi asztalnál.
  • Gyógyteák. Sokszor írtam már a gyógyteák jótékony hatásáról. Étkezések után egy-egy csésze tea megszüntetheti a gyomorpanaszokat, segíti az emésztést. Ilyen a cickafark, a menta és a csalán is.

Mindenkinek boldog adventet és örömteli együtt töltött ünnepeket kívánok!


Szerző: Völgyesi Anett
funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző, a kaposvári Perfect Shape Alakformáló Szalon tulajdonosa

"Ha valamit nagyon akarsz, ne hagyd, hogy mások meggyőzzenek arról, hogy nem tudod elérni." Lewis Hamilton

 

- KAPOSVÁRIMAMI -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére