Jelenlegi hely

Egészséges életmód kihívás

Sokan tettetek ígéretet magatoknak szilveszterkor, hogy januártól egészségesebben étkeztek, és beillesztitek a rendszeres mozgást a mindennapjaitokba. Ahhoz, hogy a saját magunknak tett fogadalom ne fulladjon kudarcba, nagyon fontos, hogy pici, könnyen követhető és megvalósítható célokat tűzzünk ki. A Perfect Shape Alakformáló Szalon facebook oldalán minden héten közzéteszek egy egészséges új szokást, aminek bevezetésével szépen apránként közelebb kerülhetünk a céljainkhoz. Hoztam ehhez kapcsolódóan Nektek pár tippet:


Fotó

Víz fogyasztás

Azzal, ha vizet fogyasztasz üdítők helyett, amellett, hogy a legjobb dolog, amit tehetsz a testeddel még sok üres kalóriát is „megspórolhatsz”.

Ahhoz, hogy a szervezeted megfelelően működjön, sok vízre van szüksége.

De mennyi az elég? Általános szabály, hogy 15 testsúlykilógrammonként 0,5 liter vizet kell fogyasztani. Tehát egy 60 kilós nőnek minimum 2 liter vizet kell fogyasztania. Ha kávézik, vagy vízhajtó gyógyszert esetleg teát fogyaszt, még többet. Az edzés során szintén vizet veszítünk, azt is pótolni kell, 30 perces edzésre legalább 0,5 liter vizet, 1 órásra minimum 1 liter vizet vigyünk magunkkal.

Napi lépésszám növelése

Az egyik legegyszerűbb módja a fizikai aktivitásunk nyomon követésének a lépésszám figyelése, és emelése.

Számtalan pozitívummal jár:

  • bárhol végezhető,
  • nincs szükségünk extra felszerelésre,
  • mindenki számára elérhető,
  • könnyen mérhető okos órával vagy telefonnal.

Hatékonyan ellensúlyozza a mozgásszegény életmódot, sokat tehetünk vele a szív és érrendszeri betegségek elkerüléséért, a csontjaink és az ízületeink védelméért, a mentális egészségünkért és egyszerű módja a bevitt kalóriák elégetésének.

A napi minimum lépés meghatározása függ az életkortól, az edzettségi szinttől, a fizikai aktivitástól, egészségi állapottól. Itt is igaz a fokozatosság elve, kicsi, apró lépésekkel haladj előre. A 10.000 lépés inkább marketing kampány, a jótékony hatások nagy része már alacsonyabb lépésszámnál is jelentkezik.


Fotó

Minden napra egy gyümölcs

A gyümölcsfogyasztásnak csak előnyeit tudom felsorolni: a vitaminok és ásványi anyagok pótlásával természetes módon támogatjuk az immunrendszerünket, rosttartalmuk hozzájárul az egészséges bélflóra kialakításához, antioxidáns tartalmú gyümölcsökkel védjük a sejtjeinket, energiaraktáraink természetes módon tölthetjük fel vele, sokféle betegség megelőzhető rendszeres fogyasztásukkal, a magas víztartalmú gyümölcsök hozzájárulnak a szervezetünk hidratáltságához.

Neked melyik a kedvenced?

Minden étkezésre zöldség

Ha minden étkezés mellé eszünk zöldséget, - akár saláta formájában- akkor a rosttartalmuk miatt hamarabb érezzük a telítettség érzetet és kevesebbet tudunk enni.

  • A rostok jótékony hatással vannak a bélflóránkra, ezáltal az emésztésünkre.
  • Alacsony kalóriatartalmúak, mégis laktatóak, ezáltal segítik a fogyást és a súlytartást.
  • Csökkentik a krónikus megbetegedések kialakulásának kockázatát, stabilizálják a vércukorszintet, megakadályozzák a székrekedést.

Sokféle színű és ízű zöldségekkel változatosságot vihetünk az étrendünkbe. Fogyaszthatjuk őket nyersen, turmixban, sütve, grillezve, párolva vagy főzve.

Rendszeres mozgás beiktatása

Nem csak az egészségünk javítása érdekében fontos lépés, hanem a hangulatunkra is pozitívan hat és energikusabbá válhatunk tőle.

Hogy kezdj neki?

Kicsi lépésekkel:

  • autó helyett a közeli helyekre menj gyalog vagy kerékpárral,
  • lift helyett lépcsőzz,
  • szállj le egy megállóval az úti célod előtt.

Kezd napi 15-20 perces edzésekkel otthon, számtalan videó és applikáció is a rendelkezésedre áll edzettségi szintedhez és érdeklődési körödhöz igazodva.

Használd ki a szabadidőd, a szabadtéri programok, mint a túrázás és a kirándulás is mozgásformának számítanak. Együtt minden könnyebb: mozogj a pároddal, a családoddal, vagy a barátaiddal. A közös edzést kisebb valószínűséggel fogod lemondani és tudjátok motiválni is egymást. Valamint szuper minőségi időtöltés is együtt. Próbálj ki új edzésformákat, hogy megtaláld a hozzád legjobban passzolót.

Próbáltad már a power platet?


Power plate gépek a Pefect Shape Alakformáló Szalonban

(Ultra)feldolgozott élelmiszerek kerülése és a cukor fogyasztás csökkentése

Mik tartoznak ide?

Az előre csomagolt készételek (tele tartósítószerrel, adalékanyaggal, hozzáadott cukorral és ízfokozóval), a chipsek, a cukros üdítők, iparilag előállított snackek, a gyors kaják.

Mi a baj vele?

Hozzászokás és függőség kialakulása, a rossz szénhidrátok hirtelen megemelik a vércukorszintet, majd gyorsan leesik, és újra farkaséhesek leszünk. Magas kalóriatartalmúk mellett a tápanyagtartalmuk alacsony, ilyenkor a hízás mellett is éheznek a sejtjeink. A szív és érrendszeri megbetegedések, sejtszintű gyulladások, a 2-es típusú cukorbetegség, az inzulinrezisztencia a hormonális egyensúlytalanságok, magas vérnyomás, bélproblémák és a rák kialakulásának kockázata megnő.

Mit tehetünk?

Fogyasszunk helyi, szezonális, évszaknak és éghajlatunknak megfelelő zöldségeket és gyümölcsöket, ha tehetjük, válasszuk a helyi termelőket a multikkal szemben.

Főzz otthon, így tudod, miből készül az étel. A boltban az egyszerű nagyszerű elvét kövesd, minél kevesebb az összetevők listája a termék hátoldalán, annál egészségesebb.

Válaszd a természetes édesítőket a hozzáadott cukorral szemben, erről korábban írtam itt egy cikket. Az étrendedben legyenek teljes kiörlésű gabonák, hüvelyesek és olajos magvak is.

Tudatosság, tervezés, rendszeresség

Legyen szó akár a tudatos étkezésről, akár a rendszeres edzésről a kulcs az, hogy előre készüljünk.

Én mindig könnyen elkészíthető recepteket választok, egy hozzávalóból akár többféle ételt is csinálok, így általában 3 napra megvannak oldva az ebédjeim. Például csirkemellből serpenyőben sokféle zöldséggel készítek egytál ételt, másik feléből fűszeres husi készül joghurtos öntettel és salátával a tortillába.

Azt tapasztaltam, akkor nehezen tartható egy életmódprogram, ha nem dobozolunk, nem visszük magunkkal az ételt, aztán ha ránk tör az éhség és kényszerűségből a gyorsan beszerezhető, kevésbé egészséges alternatívát választjuk. Ha otthon nincs időd reggelizni, már a reggelit, a tízórait és akár az uzsonnát is magaddal kell vinned az ebéd mellett. Ugyanígy az edzést is tervezni kell, vannak spontán helyzetek, amikor felszabadul fél óránk és ki tudunk menni például futni. De az emberek többségének túlzsúfoltak a napjai, ezért fontos, hogy legalább heti 3 alkalommal a testmozgásra is hagyjunk időt.


Kép

Sikeres életmódváltást mindenkinek! Ha több információra vagy segítségre szükséged kövesd a Perfect Shape Alakformáló Szalont a facebookon vagy az instagramon, vagy írj nekem.


Szerző: Völgyesi Anett
funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző, a kaposvári Perfect Shape Alakformáló Szalon tulajdonosa

"Ha valamit nagyon akarsz, ne hagyd, hogy mások meggyőzzenek arról, hogy nem tudod elérni." Lewis Hamilton

 

- KAPOSVÁRIMAMI -

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Tavaszi gardróbmentés - kezdő varróknak is

Tavaszi gardróbmentés - kezdő varróknak is

Ahogy beköszönt a tavasz, előkerülnek a könnyedebb ruhák – és sokszor ilyenkor vesszük észre, hogy némelyik darab már nem olyan izgalmas, mint tavaly. A jó hír az, hogy néhány apró varrási trükkel új életet adhatsz a kedvenceidnek, ráadásul olyan megoldásokkal, amiket egy kezdő is bátran megcsinál. Ha még nem tudsz varrógéppel dolgozni, érdemes elsajátítani: gyorsabb, szebb és magabiztosabb lesz tőle minden átalakítás.
Furcsa és különleges nőnapi szokások a nagyvilágban

Furcsa és különleges nőnapi szokások a nagyvilágban

Ahány ház, annyi szokás – tartja a mondás. Ez bizony igaz a NŐNAP esetében is. Érdekes különbségek vannak szerte szét a világban. Ha lehetne választanom, határozottan tudom melyiket szeretném ;-) Magyarországon régen a nénikék az utcán árulták a borostyánlevélel közrefogott hóvirág és ibolya csokrocskákat. 2005 óta a hóvirág védett növénynek számít, így kikerült a repertoárból. Ma a szál virág és/vagy a csoki lett a divat.  
10 tavaszindító családi bakancslista

10 tavaszindító családi bakancslista

Márciusban valami megmozdul bennünk. Több fény, enyhébb levegő, hosszabb délutánok – és hirtelen mindenki kimozdulna. A tavasz tökéletes alkalom arra, hogy családként is új ritmust találjatok. Nem kell nagy utazás, nem kell költséges program. Elég néhány tudatos, közösen megélt pillanat. Íme egy általános, bárhol megvalósítható tavaszi bakancslista, amelyből kedvetek szerint válogathattok.
Víz nélkül nincs jövő: 7+1 játékos ötlet a Víz Világnapjára gyerekekkel

Víz nélkül nincs jövő: 7+1 játékos ötlet a Víz Világnapjára gyerekekkel

Március 22. a Víz Világnapja, amelyet az ENSZ kezdeményezésére 1993 óta ünneplünk világszerte. A cél egyszerű, mégis óriási jelentőségű: felhívni a figyelmet arra, hogy a víz nem korlátlan erőforrás. Gyerekként a víz játék, pancsolás, esőcsizmás ugrálás a tócsában. Felnőttként felelősség is. A jó hír? A kettő összeérhet. Íme 7+1 játékos, mégis szemléletformáló ötlet, amelyet bárhol az országban megvalósíthattok.
Ugrás az oldal tetejére