Jelenlegi hely

Kaposvárimami Családi és Információs Nap - Gyermekeink LélekRajza összefoglaló

Most már igazán elmondhatjuk, hagyományt teremtettünk! A Kaposvárimami Közhasznú Egyesület harmadik alkalommal rendezte meg Családi és Információs Napját, november 7-én a Takáts Gyula Megyei és Városi Könyvtárban, melynek témája idén Gyermekeink LélekRajza volt.
 

A gyermeki lélek rejtelmeibe neves előadók, több szakma képviselői vezették be az érdeklődő szülőket, nagyszülőket és pedagógusokat, akik legnagyobb örömünkre szép számmal eljöttek.

Dr. József István pszichológus „Kölyök a családban” című előadásában napjaink gyermeknevelési nehézségeit tárta fel és kulcsot is adott a hallgatóságnak. A gyermekeket szeretni kell, figyelni kell rájuk, de legfontosabb, hogy határokat szabjunk nekik. Ezek a korlátok jelentik a biztonságot számukra az élet minden területén. Elmondta, hogy a legtöbb konfliktus abból ered, hogy a gyerek irányítja a családot, ő áll a középpontban, minden és mindenki felett. A szülők félnek a gyerektől, a hisztitől, inkább kikerülik a konfliktusokat, engednek a kölyök akaratának.  A szülő feladata megtalálni az egyensúlyt és nem szabad megijedni, finom módszerekkel büntetni is lehet.

 

Gáspár Katalinra, az ország egyik legismertebb grafológusára rengetegen voltak kíváncsiak. Aki arra számított, hogy képleteket, megoldókulcsot kap a gyermekrajzok elemzéséhez, annak csalódnia kellett. A grafológus ezt rögtön ki is emelte előadás elején. A gyermekrajzokat nincs értelme elemezgetni, darabjaira szedni és jeleket kutatni. Az alkotásokat mindig teljes egészében, színeivel, hangulatával kell elfogadnunk, hisz ez nem más, mint gyermekünk lelkének egy darabkája. A rajzokat lehetőleg úgy értékeljük, dícsérjük, mintha magát az alkotót minősítenénk. Nem szabad elfelejtenünk, hogy a papírra vetett kép a pillanatnyi lelkiállapotot tükrözi. A szülőnek akkor kell szakember segítségét kérnie, ha hirtelen változást lát gyermeke rajzaiban mind témaválasztásban, színekben, formákban. Katalin néhány szemléletes példát mutatott bántalmazott gyermekek rajzaiból, de hangsúlyozta, sok év tapasztalata és szakmai tudása szükséges ahhoz, hogy a gyermeki lélek súlyos problémáit fel lehessen ismerni.

A rajzelemző workshopon, melyet szintén Gáspár Katalin vezetett, a szülők és pedagógusok saját rajzaikon keresztül szembesülhettek azzal, milyen érdekes és csodálatos a grafológia tudománya, és az érzéseket mennyire leképezi kézírásunk és rajzunk.

 

Amíg a felnőttek a gyermeki lélek rejtelmeit kutatták, csemetéik a Szent Margit Katolikus Óvoda óvónőivel alkottak a játszóházban.

 

Az izgő-mozgó kicsik a Németh Katalin vezette Csiribiri tornán játékosan, énekelve, mondókázva vezethették le energiájukat - szüleik legnagyobb örömére.

 

Aki pedig elfáradt, letelepedhetett, hogy alkotásával hozzájáruljon a „Nagy boldogság” című közös óriásrajz elkészítéséhez.

 

A délutáni program Mucsi Tina művészetterapeuta előadásával folytatódott. Tina szerint igazán boldog gyermeke csak az önmagával harmóniában élő, kiegyensúlyozott szülőknek lehet. Ezért fontos, hogy a hétköznapok feszültségét le tudjuk vezetni, el tudjuk engedni. Hangsúlyozta, hogy szánjunk időt magunkra, amikor saját örömünkre koncentrálunk, amikor valóban azt csináljuk, ami minket ellazít és feltölt. Erre kínálta megoldáséként az alkotást, a kreatív önmegvalósítást. 

A művészetterápia workshopon Mucsi Tina segítségével a résztvevők papírra vetették az alapvető érzelmeket, mint düh, boldogság, és kipróbálhatták, milyen egy rajzmeditációs gyakorlat. 
A Kaposvárimami Családi és Információs Nap további részében a gyerekeké volt a főszerep. „A Mi családunk” című rajzverseny díjátadóján két kategóriában (óvodás és alsó tagozatos iskolás) hirdettünk eredményt. A legszebb rajzok készítői a Katica tanya által felajánlott Családi belépőket vehették át. Mivel rengeteg alkotás érkezett a Kaposvárimami Közhasznú Egyesület felhívására, ahogy mondani szokták, a zsűri nehéz helyzetben volt. Végül mindkét kategóriában az öt legszebb rajz készítője és egy-egy különdíjas is jutalmat kapott.
A legjobbnak ítélt közel száz alkotásból a Takáts Gyula Megyei és Városi Könyvtár Gyermekkönytárában kiállítást rendeztünk.

"A Mi családunk"rajzverseny eredménye:
Alsó tagozatos iskolás kategória: 

I. Frányó Rita 3. oszt. Kisfaludy Utcai Tagiskola
II. Józan Hanga 2 oszt.  Kisfaludy Utcai Tagiskola
III. Tell Boglárka 3. oszt. Kisfaludy Utcai Tagiskola
IV. Hadra Benedek 3. oszt. Beremend
IV. Ötvös Réka 3. oszt. Benedek Elek Általános Iskola
V. Vörös Rebeka 3. oszt. Benedek Elek Általános Iskola
V. Pusztai Leila 3. oszt. Kaposvári Általános Iskola és Gimnázium (Gyakorló)
Különdíj: György-Horváth Ilona 1. oszt. Fekete László Általános Iskola, Szenna

 

Óvodás kategória:

I. Faragó Fanni 5 éves, Kaposfüredi Tagóvoda
II. Horváth Réka 6 éves, Madár Utcai Tagóvoda
III. Takács Luca 6 éves, Arany János Tagóvoda
IV. Balázs Léna 5 éves, Kaposszerdahelyi Óvoda
V. Merits Liliána 5 éves, Békevár Óvoda
Különdíj: Hege Jordán 4 éves, Békevár Óvoda    
Gratulálunk a nyerteseknek!

 


A Kaposvárimami Családi és Információs Napon a Hangolda műhely „Kicsi vagyok én” című műsorával mindenkit megmozgatott. Meséltek, énekeltek és táncoltak kicsik és nagyok. Elkapták a megvadult kecskét és közösen felfújták a bőréből készült dudát. Szőlőt loptak, amíg az öreg csősz aludt és vásárba mentek félpénzzel.
Amikor már a szégyenlősebbek is ropták a táncot, a Juhos együttes táncházában tovább gyakorolhatták a megtanult lépéseket.

 

Nagyon jól éreztük magunkat! Köszönjük, hogy eljöttetek!
Jövőre találkozunk!

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.
Ugrás az oldal tetejére