Fogzásra gél - Milyet használjunk
A babák fogzási időszaka a szülőknek és a gyermeknek sem könnyű. A fájdalmas, kellemetlen, feszítő érzéssel járó napok, hetek, hónapok átvészeléséhez sok türelem, kitartás kell, de mindemellett ma már rendelkezésre állnak célzott készítmények is. Ezek közül a legismertebbek a fogínygélek, melyek hatásos segítséget nyújthatnak a babáknak és családjuknak is a keserves időszak alatt. Nem csak nappal, de éjjel is használhatók, megnyugvást hozva a babának és lehetővé téve a pihenést a családtagoknak is.
Ha a gyermek síróssá, nyűgössé válik, esetleg a testhőmérséklete is megemelkedik, gyanakodhat a fogzásra, de a házi praktikák alkalmazását mindenképpen előzze meg egy látogatás a gyermekorvosnál! Gyermekeknél sok egyéb más is állhat a hőemelkedés, nyűgösség, sírás, esetleg az étel elutasításának hátterében, ezért nem szabad elodázni a helyzetet azzal, hogy biztosan fogzik. Lehet, de ezt a gyermekorvos meg tudja erősíteni, vagy ki tudja zárni.
Fogzásra gél babáknak
A fogzás, amikor a fogcsírák növekedni kezdenek, és fokozatosan a felszín felé haladva előbb-utóbb áttörik az ínyt és kibújnak. Általában a babák 4-7 hónapos kora között kezdődik, az első fogak 6 hónapos korban szoktak megjelenni, de egyéni eltérések időben pro és kontra lehetnek. Az általános tapasztalat, hogy a gyermek 3 éves korára kibújik mind a 20 tejfog.
A fogak mozgolódásának erőteljes tünetei lehetnek, mint a hőemelkedés, orrfolyás, hasmenés, híg széklet, étvágytalanság, piros arc, orrfolyás, fülek piszkálása, sírás, nyugtalanság. Van, amikor csak néhány napig tart a „neheze” és van, amikor heteken át jelen vannak a problémák, és megoldást kell keresni.
A babák fogzására hűsítő, fájdalomcsillapító vagy érzéstelenítő gélekhez is nyúlhatunk, vény nélkül kaphatóak, és érdemes próbálgatni, ha az egyik nem is vált be, talán a másik segíthet a fogzást átvészelni.
Baba fogzásra hűsítő gélek
Léteznek olyan, különböző gyógynövényes hűsítő hatású fogíny gélek, amelyeket a baba, gyermek ínyére lehet kenni. Helyileg hatnak és édeskés ízük miatt szívesen is fogadják a csecsemők.
Érzéstelenítő gél fogzásra
Míg a hűsítő gélek legtöbb esetben gyógynövényt tartalmaznak, az érzéstelenítő gélek már valamilyen érzéstelenítő szert is magukban hordoznak, mint például a lidokain. Ezeket a fogíny géleket csak rövid ideig szabad használni, szigorúan betartva az előírásokat. Vannak, akik az érzéstelenítő tartalmuk miatt ezeket nem szívesen használják, ugyanakkor előfordulhat, hogy 1-1 erőteljesebb fájdalom során érdemes bevetni, hogy megnyugvást hozzon a babának és legalább néhány órát tudjon pihenni a szenvedő gyermek.
Fájdalomcsillapító gél: Hogyan és miként használható fogzásra
Többféle fogzásra való gél, fogzást könnyítő zselé, fogínyzselé, fogínygél, ecsetelő kapható, amiket a baba fogínyére lehet kenni a fogzás időszakában a tünetek enyhítése céljából. Vannak olyan fogíny gélek, amelyeket a hűtőbe is be lehet tenni használat előtt és hűsítik is az ínyt, és vannak, amelyek érzéstelenítő hatóanyagot tartalmaznak.
Fontos, hogy mindig teljesen tiszta kézzel kell benyúlni a baba szájába, mikor ezeket a fogínygéleket alkalmazzuk. Körkörös mozdulatokkal kell eloszlatni a baba ínyén a fogzásra való gélt. Egyes fogíny gél termékek napjában többször is használhatók, étkezések után vagy lefekvés előtt, míg az érzéstelenítőt tartalmazó készítmények csak korlátozott mértékben, hiszen ezek a baba nyelvére, torkára jutva zsibbasztó érzést váltanak ki, ez félrenyeléshez vezethet, ami miatt csínján kell bánni velük.
Ezeket a fájdalomcsillapító géleket akkor érdemes használni, mikor tetőzik a fájdalom, vagy az őrlőfogak bújnak kifelé. Ezek ugyanis méretük miatt is komolyabb fájdalmat okozhatnak a babának.
Fájdalomcsillapító gyógyszer, ha a fogínygélek hatástalanok
Kivételes esetben előfordulhat, hogy olyan erőteljes fájdalommal jár a baba fogzásakor az íny áttörése, hogy a gyermek szinte elviselhetetlen fájdalmat érez. Hangosan sír, nem jó semmi, piros az arca, nyugtalan. Ilyenkor szükség lehet fájdalomcsillapító szirupra vagy kúpra. Ilyen esetben is egyeztessen a gyermekorvossal, egyrészt, hogy biztosan csak a fogzás áll- e a tünetek hátterében, másrészt pedig, hogy a gyermek korának, súlyának melyik fájdalomcsillapító a legoptimálisabb és milyen dózisban.
Fogzási fájdalom és rágókák
A különböző fogínygélek mellett a babák fogzásánál hatékonyak lehetnek a hűthető rágókák vagy a rágócumik. Sokan nem adnak cumit a babának, és ha korábban nem szokott rá, nincs értelme a fogzásnál rászokatni, bár a rágás ilyenkor nyugtatólag hat a babára. Ebben az esetben is választhatók a hűthető rágókák, melyek desztilált vízzel vannak töltve, hűtőbe kell tenni használat előtt, és a baba akár egész nap rágcsálhatja, ha jólesik neki. Nincs mellékhatásuk és a rágással, az íny koptatással elősegíthetik a fogacskák kibújását.
Szponzorált tartalom