Jelenlegi hely

Nő a nemzetközi jogellenes gyermekelviteli ügyek száma

Magyarország az elmúlt években azzal szembesült, hogy a nemzetközi jogellenes gyermekelviteli ügyek száma évről évre ugrásszerűen emelkedik: 2010 és 2013 között az ilyen ügyek száma kétszeresére, közel százra emelkedett - erről Kaleta Gábor az Igazságügyi Minisztérium szóvivője beszélt a témában rendezett, a mediációval, közvetítéssel foglalkozó konferencián tartott nyitóbeszédében.

Kaleta Gábor - aki Trócsányi László helyett nyitotta meg a konferenciát és a miniszter üzenetét tolmácsolta - arról beszélt: szükség van ezekben az esetekben az alternatív vitarendezés beépítésére. Felidézte: 2012-re a tárcaelőd, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium meghirdette a gyermekbarát igazságszolgáltatás évét, és kidolgozta az ilyen ügyekben alkalmazható közvetítéssel, mediációval kapcsolatos alapkoncepciót.

Magyarországon minden jogi feltétel adott a mediáció terjedéséhez, jogszabályi háttere nemzetközi összehasonlításban is előremutató - mondta. Hozzátette: most a gyakorlati szakemberek ideje jött el, akik tapasztalataikkal képesek tartalommal megtölteni a szabályozást.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a globalizáció idején az országhatárok vagy eltűnnek, vagy veszítenek jelentőségükből, a migráció pedig olyan tömegeket mozgat meg, mint a népvándorlás óta talán soha. Ilyen körülmények között természetes folyamat, hogy mind gyakrabban találnak egymásra különböző nyelvű és kultúrájú férfiak és nők, családot alapítanak, gyermekeknek adnak életet. Ha azonban a család felbomlik, és a felek nem barátként válnak el egymástól, az óriási kihívás az alapvetően nemzeti keretek között működő, egymástól eltérő igazságszolgáltatások számára.

A témára vonatkozó egyezmények és uniós szabályozás ismertetése mellett azt mondta: az Európai Unióban folyó együttműködés e területen valódi hozzáadott értéket jelent akkor, amikor becslések szerint hétmillió uniós polgár nem a hazájában. hanem másik tagállamban él, és a válással végződő nemzetközi házasságok az unióban történő válások 16 százalékát teszi ki.

A hazai szabályozásról szólva külön megemlítette az új polgári törvénykönyvet, amelynek márciusi hatálybelépése óta a szülői felelősség körébe tartozó esetekben a bíró dönthet úgy, hogy az ügyet mediációra utalja. Ez jelentős újítás, azt a szándékot jelzi, hogy Magyarország kész nyitni az alternatív, békés megoldások felé.

A mediáció során kötött megállapodások mintegy kilencven százalékát a felek betartják - említette meg, hozzátéve: ennek az eljárásnak az a legnagyobb előnye, hogy még akkor is kedvező a hatása, a felek közötti kommunikációra úgy is jótékony hatással van, ha végül nem kerül sor megállapodásra.

Az előző kormányzati ciklusban elfogadott szakmai alapkoncepció lényege, hogy a regisztrált mediátorok közül a téma iránt érdeklődőket részesítenék külön képzésben. A kapcsolattartás a mediátorokkal, felkérésük egy-egy ügyre a központi hatóság mellett kialakítandó összekötő pont feladata lenne. A központi hatóság ennek birtokában ajánlja majd fel a hozzá forduló ügyfeleknek a mediáció lehetőségét - ismertette a szóvivő.

Carole Champalaune a francia igazságügy-minisztérium polgári ügyekkel foglalkozó igazgatóságának vezetője a francia szabályozásról és gyakorlatról beszélt. Felidézte: az 1990-es években megnőtt a francia-német családjogi viták száma, és további növekedés volt várható, ezért kifejezetten erre a célra létrehoztak egy szervezetet, amely 2007-től a tárca szervezetei között folytatta tevékenységét. Carola Champalaune szólt arról is, számos uniós ország egyetért abban, hogy a mediációt a társadalmi béke érdekében tovább kell fejleszteni.

Forrás: MTI

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Kényes fotó került ki rólad a netre? Tehetsz ellene!

Kényes fotó került ki rólad a netre? Tehetsz ellene!

Egy pillanatnyi meggondolatlanság miatt akár a jövőd is tönkremehet. Tippek és tanácsok, mit kell és érdemes ilyenkor tenni.
Mindennapi maszkjaink – 17 gondolat az álarcokról

Mindennapi maszkjaink – 17 gondolat az álarcokról

„Nincs olyan álarc, amelyik félre ne csúszna néha.” – Idézetek a láthatatlan maszkjainkról.
Répa, szén, lyukas lábas… hóemberépítésre fel!

Répa, szén, lyukas lábas… hóemberépítésre fel!

Gondoltad volna, hogy a z éjszaka sötétjében is mosolygó, házainkat őrző hóembereknek saját ünnepük van? Ha nem, akkor ideje előkeresni a garázsba utolsó alkalommal elrejtett alkatrészeit, közeledik január 18-a, a hóemberek világnapja!
Ha elmúlik karácsony... avagy a szaloncukrok utóélete

Ha elmúlik karácsony... avagy a szaloncukrok utóélete

... már ha van nekik ;-) Nem tudom, ti hogy vagytok vele, évekkel ezelőttig azt gondoltam, hogy nincs az mennyiségű szaloncukor, ami nem fogy el decemberben. Általában a Mikulás nap táján vett első zacskók pár nap alatt elfogytak, a fára (vagy inkább csak alá) szánt szaloncukrokat el kellett dugni, hogy megérjék a fadíszítést. Mára változtak az étkezési szokásaink - kevesebb szaloncukrot veszek - és marad az ünnepek után is. Na, attól nem félek, hogy lejár a szavatosságuk, de elgondolkodtam azon, hogy milyen változatos módon lehet még őket felhasználni.
Ugrás az oldal tetejére