Jelenlegi hely

A fogmosási rutint már babakorban fontos kialakítani

Életre szóló tudást adhatunk át, ha minél korábban megtanítjuk a gyerekeket a helyes fogmosásra. Szülőként kulcsfontosságú a jó példamutatás, ám az is nagyon sokat nyom a latban, ha kedvet tudunk csinálni babánknak a rendszeres napi szájápoláshoz, hogy a rutin könnyedén és játékosan épüljön be a napirendbe. 

A szülői gondos odafigyelés mellett különös fontossággal bír a fogápolási termékcsalád kiválasztása is, hiszen a gyerekek sajátos életkori igényeihez igazodva kell igent mondanunk a megfelelő fogkefére és fogkrémre.

Orvosi ajánlások alapján már az apró tejfogak kibújása előtt érdemes és fontos hozzászoktatni kisbabánkat a fogíny rendszeres dörzsölgetéséhez. Minél előbb kezdjük a fogínyt és a kibújó tejfogacskákat tisztítani, annál nagyobb eséllyel kerülhető el a korai fogszuvasodás és az ínybetegségek. A lepedék már az első fogacskákon megjelenik, és táptalajt képez a fogszuvasodást okozó baktériumok számára. Természetesen nemcsak a szájápolással, de a táplálkozással is sokat tehetünk a fogszuvasodás megelőzéséért, ajánlatos kerülni a cukrozott üdítőket, nasikat és édességeket.

Szülői tapasztalatok bizonyítják, ha már 1 éves kor előtt elkezdjük szoktatni a gyermekünket a fogmosásra, akkor kevesebb eséllyel tiltakozik később ellene. A kisgyerekek azonban általában nem szeretik, ha a szájukba nyúlkálnak, ezért figyeljük a babánk reakcióit, ne erőszakoskodjunk, ha nem engedi a fogmosást, inkább próbálkozzunk egy következő alkalommal! Lényeg a fokozatosság! Használjunk színes fogkefét, eleinte nem is egyet, hanem kettőt – egyik a baba kezében, másik a szülő kezében -, bevethetjük a homokórát, sőt mondogathatunk mondókát is.

Kezdetben elegendő napi egy fogmosás, reggel vagy este, de a későbbiekben fokozatosan napi két alkalomra (reggeli és vacsora után) is szükség lesz. Tegyük a reggeli és esti tisztálkodás játékos részévé a fogmosást, így nagy valószínűséggel már ő fogja kérni legközelebb, hogy mossuk meg a fogacskáit. Ha van nagyobb testvér a családban, még könnyebb a dolgunk, hiszen, ha sokszor látja a testvérét fogat mosni, valószínűleg hamarabb fog ő is kedvet kapni.


Mivel mossuk meg a kicsik fogait?

Az első tejfogak megjelenése előtt célszerű kisbabánk ínyét óvatosan dörzsölgetni például ujjra húzható szilikonos fogkefével. A továbbiakban pedig közepesen kemény vagy puhasörtéjű gyermekfogkefét vásároljunk a kicsiknek. Semmiféle felnőtt fogkefe vagy fogkrém használata nem ajánlatos! Ha a fogkefe sörtéi elhasználódtak, ha túlságosan megrágta őket a kicsi, vagy ha betegség után lábadozik, mindenképpen érdemes új fogkefére cserélni a régit!

A babák esetében különösen fontos, hogy biztonságos, gyengéd, ugyanakkor hatékony is legyen a fogkrém, amellyel a fogápolást kezdjük. A kicsik különösen válogatósak lehetnek, így nem árt, ha kellemes a termék íze. 2 éves korig ideális választást jelentenek a fluoridmentes termékek, hiszen a kicsik még nem tudják kiköpni a fogkrémet, így számukra biztonságosabb ez a formula. 2 éves kor felett már használhatunk fluorid tartalmú fogkrémet is. 2-6, illetve 6-12 éves korban a kifejezetten ennek a korosztálynak kifejlesztett fogkrémeket célszerű alkalmazni, a korosztályra kialakított speciális összetétel miatt.

A Nenedent® termékcsalád baby tanuló szettje ujjra húzható szilikon fogkefét és kis kiszerelésű fluridmentes fogkrémet is tartalmaz, így könnyen kezdhetjük meg vele a babák szakszerű fogápolását. A későbbiekben 2 éves korig a Nenedent® 50 ml-es fluoridmentes fogkrémjét használhatják a fogat már önállóan mosni tudó kisgyermekek. Ez gyengéd kovasavgél tisztítószemcsékkel, fogszuvasodást gátló xilittel segít megőrizni a kicsi fogainak épségét. Ez a termék enyhén gyümölcs ízű, cukor-, tartósítószer- és mentolmentes, valamint illóolajoktól mentes. 2 éves kortól, ha szeretnénk, válthatunk fluoridos fogkrémre, például a Nenedent® eper-málna ízű fluoridos fogkrémére, kovasavgéllel és xilittel, amelyet 2-6 éves korban ajánlott használni.

A helyes fogmosás technikája

A „hogyan is moss jól fogat” gyakorlat bevezetése a gyermek napirendjébe egy újabb kihívás. Ügyeljünk arra is, hogy már kisgyermek korban meglegyen a napi kétszeri – reggel, este – alapos fogmosás.

 

  • Előkészület: A benedvesített gyermekfogkefére tegyünk egy borsószemnyi gyermekfogkrémet!
  • Rágófelszín tisztítása: Először a rágófelületeket mossuk meg, vízszintesen előre-hátra. Ne felejtsük el a felső és alsó fogsort is megtisztítani!
  • Külső fogfelszín tisztítása: Körkörös mozdulatokkal mossunk meg minden egyes fogat a fogínytől a rágófelszín irányába!
  • Belső fogfelszín tisztítása: Vezessük a fogkefét a fogínytől a fogfelszín irányába! Figyeljünk, hogy a hátsó fogakat is jól megmossuk!
  • Öblítés: Három perc fogmosás után öblítsük ki a szájat vízzel, mossuk le a fogkrémet a fogkeféről is, és állítsuk a fogkefét fejjel felfelé egy pohárkába.


A rendszeres fogmosás segít megelőzni a baktériumok elszaporodását, és hozzájárul a szájflóra egészséges egyensúlyának fenntartásához. A tejfogak védelme segíti a maradandó fogak helyének biztosítását. Ne feledjük: a kisgyermekkorban elsajátított helyes fogmosási rutint visszük magunkkal a felnőtt korra is, így nagy hatása lehet egészségünkre. Szerettessük meg a kicsikkel a fogmosást minél hamarabb és válasszuk ehhez partnernek a Nenedent® gyermekbarát fogápolási termékeit!

A cikket a Nenedent gyermekfogkrém termékcsalád támogatta. További információ: www.dentinox.hu. A termékek kozmetikumok.

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Dalolva búcsúztassuk a telet – a legjobb farsangi dalok és mondókák összegyűjtve

Dalolva búcsúztassuk a telet – a legjobb farsangi dalok és mondókák összegyűjtve

A farsangi időszak mára főként a gyerekek mulatságáról szól. Ehhez a vidám ünnephez gyűjtöttük össze a legjobb farsangi dalokat és mondókákat, melyek garantáltan feldobják a hangulatot, és még emlékezetesebbé teszik a közös pillanatokat!
7+1 szokatlan farsangi szokás, amit tuti nem ismersz

7+1 szokatlan farsangi szokás, amit tuti nem ismersz

Tudtad, hogy a farsang nemcsak mulatságról, hanem ma már furcsa hagyományokról is szólt? A vízkereszttől húshagyókeddig tartó időszak tele van különös, ma már szinte elfeledett népszokásokkal. Egyes hagyományok vidámak, mások meghökkentőek – nézzük, hányat ismersz közülük!
Vízkeresztől a farsang farkáig - népszokások és babonák

Vízkereszttől a farsang farkáig - népszokások és babonák

Ez a régies kifejezés tulajdonképpen a farsang vasárnaptól húshagyó keddig tartó három utolsó farsangi napra, a farsangi időszak végére vonatkozik. Izgalmas, mulatságokkal, babonákkal, különleges népszokásokkal teli időszak.
5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

Ha igazán egyedi és személyre szabott Valentin-napi ajándékot szeretnél, akkor érdemes olyat választani, ami nemcsak különleges, hanem érzelmileg is jelentőségteljes.
Ugrás az oldal tetejére