Jelenlegi hely

Július 2-ától már nem kötelező az AFP-szűrés

Július 2-ától nem kötelező az AFP- (alfa-fetoprotein) vizsgálat, azt csak akkor végzik el, ha a kismamát kezelő szakember ezt kéri - közölte az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) kedden az MTI-vel.

Az OEP sajtóinformációkra reagálva azt írta, nem igaz az a megállapítás, hogy a pénztár "július 1-jétől nem finanszírozza a tömeges szűrést". Hozzátették: továbbra is finanszírozott ellátásról van szó, csak annak elvégzése július 2-ától már nem kötelező. Ha viszont a kismamát kezelő szakember az AFP-szűrés mellett dönt, akkor azt az OEP továbbra is finanszírozza.

A közlemény szerint a közfinanszírozott ellátásokat felsoroló rendelet egy melléklete továbbra is tartalmazza az említett szűrés kódját.

A Down Egyesület hétfőn késő este azt közölte az MTI-vel, hogy az OEP július elsejétől már nem fizeti a várandósok AFP-vizsgálatát. Úgy vélik, az eddig a 16. terhességi héten elvégzett vérvizsgálat az alkalmazott szűrőeljárások közül a legkevésbé megbízható volt, sok olyan esetben is eltérést mutatott, amikor nem állt fenn genetikai elváltozás.

Kitértek arra: üdvözlendő, hogy a vizsgálat már nem része a rutineljárásnak, de hasonlóan örvendetes lenne, ha a kromoszóma-rendellenességek - a leginkább a Down-szindrómás magzatok - kiszűrésére történő igyekezet közben nagyobb körültekintéssel járnának el.

A szervezet közölte, a minisztérium szakmai protokollja a Down-szindróma várandósság alatti diagnosztizálásának fontosságát jelenleg abban jelöli meg, hogy "így a Down-kóros újszülött világrahozatala megelőzhető". A diagnosztikus beavatkozásoknak ugyanakkor az egyesület szerint a leendő szülők informálását kellene célozniuk.

 

Forrás: MTI

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Ingerlékeny, türelmetlen, túl van pörögve? És tessék mondani, hogy aludt?

Ingerlékeny, türelmetlen, túl van pörögve? És tessék mondani, hogy aludt?

Egyre több ismerősöm említi, hogy nem alszik jól, fáradt, türelmetlenebb, rosszabbul koncentrál, nem halad olyan gyorsan a napi feladatokkal. Ijesztőbb, hogy tinédzser gyerekeim ugyanezzel küzdenek időnként.
Az internetfüggő agy - mit tehet a szülő?

Az internetfüggő agy - mit tehet a szülő?

A technológia fejlődése minden korban befolyásolta az emberek életvitelét, szokásait. Napjainkban a világháló játszik jelentős szerepet életünkben. El kell ismerni az Internet gazdag információforrás, széleskörű a felhasználhatósága. Azonban egyre több tudományos bizonyíték mutat arra, hogy a túlzott használata a droghoz hasonlóan függőséget alakíthat ki.
A trambulin veszélyesebb, mint a biciklizés, a rollerezés vagy a hintázás? - A gyermektraumatológus válaszol

A trambulin veszélyesebb, mint a biciklizés, a rollerezés vagy a hintázás? - A gyermektraumatológus válaszol

A trambulin közkedvelt szabadtéri eszköz, azonban azt szem előtt kell tartani, hogy nem játék, hanem akrobatikus sportszer. A nem megfelelő használata sok balesetet okozhat.
A barát az, akivel szebb a világ - Idézetek kicsiknek és nagyoknak

A barát az, akivel szebb a világ - Idézetek kicsiknek és nagyoknak

Akár a gyermeki játszótéri barátságokról, akár a felnőttek közötti évtizedes kapcsolatokról van szó, a barátság az egyik legfontosabb kapocs az életünkben. Ezek az idézetek segítenek szavakba önteni azt, amit érzünk – és amit talán nem is tudtunk eddig kimondani.
Ugrás az oldal tetejére