Előfordulása a nyugati világban 1% körül van, családi halmozódást mutat. A diagnosztizálás vérvizsgálattal vagy gyorsteszttel és vékonybél-biopsziával történik. Kezelés: élethosszig tartó gluténmentes diéta. A gluténallergia jellemzően gyermekkorban jelentkező allergia-típusú betegség. A diagnózist is ehhez mérten állítják fel: vérvizsgálat, bőrpróba, provokációs és eliminációs teszt. Gyógyítható az allergének elhagyásával, idővel kinőhető.
A nem-coeliákiás gluténérzékenységről akkor beszélünk, ha a coeliákiát és a gluténallergiát kizártuk, viszont a tüneteket gluténtartalmú élelmiszer okozza. A panaszok megszüntethetők gluténmentes diétával vagy a fodmap csökkentésével.
A felsorolt betegségeket kísérő tüneteket már részletesen áttekintettük, ez a rész a kapcsolódó kórképekről szól. Fontos erről beszélni, mert gyakran előfordul, hogy ezek az ún. asszociált betegségek nem az étkezéshez-emésztéshez köthetők, így a beteg rossz irányba indul el, sok zsákutca után ér a megfelelő szakrendelésre
A coeliákiához társulhat: inzulinhiányos cukorbetegség, Sjögren-szindróma, autoimmun pajzsmirigy betegségek, vesebetegségek, bőrtünetek (ekcéma, Duhring-betegség).
Az inzulinhiányos másnéven 1-es típusú cukorbetegség kíséri leggyakrabban a coeliákiát, a coeliákiások 5-10%-a 1-es típusú cukorbeteg is és fordítva. Ez is autoimmun folyamat, a hasnyálmirigy inzulint termelő bétasejtjei mondják fel a szolgálatot, a szervezet nem képes a cukrot feldolgozni. Tünetei: acetonos lehellet, fokozott folyadékvesztés és anyagcsere-zavarok.
A Sjögren-szindróma képében újra egy autoimmun kórképpel találkozunk, a szervezet a könnyet, nyálat termelő, illetve a nyálkahártyák nedvesítését végző mirigyeket érzi „idegennek”. Ezért főbb tünetei a szem- és szájszárazság, duzzadt, fájdalmas ízületek.
Autoimmun pajzsmirigy betegségek is társulhatnak a coeliákiához. A pajzsmirigy (és közvetlen szomszédai, a 4 mellékpajzsmirigy) által termelt hormonok elengedhetetlenek a szervezet megfelelő működéséhez, pl. izmok, ízületek, növekedés, agyműködés, szexuális viselkedés, a vérben a megfelelő kalcium- és koleszterinszint beállítása. Könnyű belátni, hogy alul- illetve túlműködésük egyaránt gondot jelent. Az autoimmun pajzsmirigy betegségeket kísérő tünetek épp ezért rendkívül változatosak: fáradékonyság, súlyingadozás, termékenységi problémák, ízületi fájdalmak, stb.
Kapcsolódhatnak a coeliákiához vesebetegségek is. A vesék a távolítják el a szervezetünkből a méreganyagok jelentős részét, illetve a felesleges folyadékot, szabályozva ezzel a vérnyomást és a kalcium-foszfor anyagcserét. Ha működésük valamiért akadályozott, émelygés, étvágytalanság, rossz közérzet, bőrproblémák jelentkezhetnek.
Mindezeken kívül kísérhetik a coeliákiát különböző bőrproblémák, pl. ekcéma vagy Duhring-betegség. Az ekcéma vagy dermatitisz széles körben ismert tünetegyüttes, mely bőrpirossággal, viszketéssel, esetleg hólyagosodással jár. A Duhring-betegség (dermatitisz herpetiformisz) genetikai alapú, autoimmun kórkép. Ebben az esetben a bőr felső részében található ellenanyagok váltják ki az immunreakciót. Piros, apró kiütések jelennek meg a bőrfelületen a test bármely részén, ezek elvakarása vérzést, bakteriális fertőzést okozhat.
A gluténallergiához az allergiások életét megkeserítő sajnos szokásosnak mondható ekcéma (lásd a coeliákiánál) és asztma kapcsolódhat. Az asztma a tüdő főként hörgőit érintő, krónikus gyulladásos betegség. Az asztma adott esetben súlyossá is válhat, de megfelelő kezelés mellett kordában tartható, könnyedén együtt lehet élni vele.
A nem-coeliákiás gluténérzékenység az orvostudomány látóterében viszonylag új kórkép, jelenlegi ismereteink szerint egyéb ételintoleranciák és -allergiák társulhatnak hozzá.
Írta: Kerekesné Tóth Boglárka, tudományos segédmunkatárs (Debrecenimami)
Debreceni Egyetem, Általános Orvostudományi Kar, Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézet
A szerző a felmerülő kérdéseket a tothbogi@med.unideb.hu e-mail címen szívesen megválaszolja!
Fotók: pixabay.com
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges