Jelenlegi hely

A méret a lényeg – a pelenkánál is?

Mielőtt megszületik az első gyermek, azt sem tudja a leendő anya, hogy milyen pelenkát vegyen neki. Később bőven lesz alkalma a pelenkák világába beletanulni: addig, amíg szobatisztává nem válik egy gyermek, átlagosan 5000-szer kell bepelenkázni, ami profi kezekben is legalább 200 órát vesz igénybe.

A kórházba szülni induló kismama csomagjában – a kórházak, klinikák igényei szerint – szinte mindig kell lenni egy csomag pelenkának is, amit a kórházban eltöltött napok alatt adnak a gyermekre. Ezért célszerű, ha már a szülés tervezett időpontja előtt pár héttel vesz a kismama egy csomag újszülötteknek való pelenkát, aminek a csomagolásán sokszor csak a „Newborn” = újszülött felirat szerepel. Az újszülötteknek szánt pelenkákon általában a kicsiknek passzoló 2-4 kg testtömeg tartomány van megadva.
 

A pelenkákon feltüntetett testtömeg-tartomány csak irányadó

Ha a baba kinövi az újszülött-pelenkát, akkor pelenkamárkáktól függően változnak a nagyobb méretű pelenkák testtömeg-tartományai. Ezek azonban csak irányadók! Nem szabad túlságosan komolyan venni a megadott kg-értékeket, hiszen a gyermek testfelépítése, kora, mozgásaktivitása, a széklet mennyisége és állaga mind-mind befolyásolhatják azt, hogy pl. egy 7 kg-os csecsemőnél érdemes-e már olyan pelenkára váltani, ami „papírforma szerint” csak a 9 kg fölötti csecsemőknek való. Ha az éjszakát nem bírja ki egy pelenkával a csecsemő, ha kiszivárog, kifolyik a széklet vagy a vizelet a pelenkából, és ez többször előfordul, akkor mindenképpen váltani kell. Nemcsak az adott pelenkát egy tisztára, hanem gondolni kell a méret, de esetleg a márka lecserélésére is.
 

Próbáljunk ki többféle pelenkát

  • Márkáktól függően, vagy márkákon belül típusonként is eltérő a pelenkák nedvszívó képessége, a derékhoz, illetve hashoz való illeszkedése, a felületének a puhasága, az oldalának a gumírozottsága, a szélek fodrozottsága stb.
  • Éjszakára és nappalra eltérő típusú pelenkák használhatók. Célszerű éjjelre erősebb nedvszívó képességű pelenkába tenni a gyereket.
  • Egy gyermekére odafigyelő anyuka észreveszi, ha a gyermeke nem elégedett a pelenkával. A pelenkák közötti válogatásban segítenek azok a pelenka termékminták, amiket a kórházban/klinikákon, esetleg a védőnőtől vagy a gyártó cégektől kap az anyuka. Egy-egy darab kipróbálása után meg lehet győződni arról, hogy erre van-e szüksége a babának és a mamának.

 

Dr. Budai Marianna
szakgyógyszerész

Forrás: bebikkicsikesnagyok.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.
Az évrendező füzet segít rendet tenni az életedben

Évrendező munkafüzet 2024/2025: zárd le az előzőt és tervezd meg az újat!

Zárd le 2024-et. Tervezd meg 2025-öt. Az évrendező segít. Egy zseniális találmány, hogy 2025 végre a Te éved legyen!
Csendes szilveszter: Tippek otthoni kikapcsolódáshoz, ha nem szereted a nagy csapatós bulikat

Csendes szilveszter: Tippek otthoni kikapcsolódáshoz, ha nem szereted a nagy csapatós bulikat

Szilveszter éjszakája sokaknak a nagy bulikról, a hangos mulatságról és a pezsgőről szól, de nem mindenki vágyik ilyen nyüzsgésre. Ha inkább egy meghitt, pihentető estét szeretnél otthon tölteni a családdal, nagyszülőkkel vagy épp kettesben ez az írás pont neked szól. Összegyűjtöttünk néhány inspiráló ötletet, hogy az évbúcsúztató otthon is emlékezetes legyen.
Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Ugrás az oldal tetejére