Jelenlegi hely

80 felett is vonzó – Egyre népszerűbb az Országos Kéktúra

82 éves, családdal és egyedül is járható, színe a kék, 2019-ben 404-en teljesítették, hossza 1168 km. Mi az? A legendás hazai túraútvonal, az Országos Kéktúra népszerűsége töretlenül nőtt az elmúlt években.

A Magyar Természetjáró Szövetség közleménye szerint négyszáznégy honfitársunk összesen közel félmillió kilométert gyalogolt Magyarországon, hogy a túramozgalom ikonikus jelvényét átvehesse.

Az Írottkőtől Hollóházáig tartó, 1168 km hosszú Kéktúra útvonal huszonhét szakaszból és százötvenkét bélyegzőhelyből áll. A legismertebb hazai jelvényszerző túra története 1938-ig nyúlik vissza, 1951-től tartják számon a teljesítőket, a Magyar Természetjáró Szövetség 1961 óta koordinálja a túraútvonal működését.

Mi is az az Országos Kéktúra?

Az Országos Kéktúra, gyakran egyszerűen csak Kéktúra Magyarország északi tájain végighaladó, jelenleg az Írott-kőtől Hollóházáig tartó folyamatos, jelzett turistaút. Hossza 2018-ban 1164 km, amely azonban az útvonalmódosítások miatt változhat.

A Kéktúra nemcsak Magyarország, de Európa első hosszútávú turistaútja is. Teljesítése sem időponthoz, sem időtartamhoz nincsen kötve, és nincsen nevezési díja sem. Az útvonalat végigjárva a mozgás mellett megismerhetjük az ország tájait, történelmét, föld- és vízrajzát, állatvilágát és természeti szépségeit.

A legtöbben talán a nagysikerű Másfélmillió lépés Magyarországon című sorozatból ismerték meg a Kéktúrát.

Az Országos Kéktúra (és a hozzá kapcsolódó Gyermek Kéktúra) egyúttal jelvényszerző túramozgalom is, melynek teljesítését a Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ) teljesítői jelvénnyel ismeri el. Az Országos Kéktúra, a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra és az Alföldi Kéktúra alkotja együtt az Országos Kékkört.

Hossz: 1168 km
​Szakaszok: 27 db
​Bélyegzőhelyek: 152 db​
Szintemelkedés: 31.520 m
​Szintcsökkenés: 32.095 m
​Teljesítők száma 6823 fő (2020. 01. 06-ig)

A Gyermekkéktúra

A 6-14 éves korosztály részére meghirdetett túramozgalom során a gyerekeknek nem kell végigjárnia az Országos Kéktúra mind a 1165 km-ét. A teljesítéshez, illetve a jelvény megszerzéséhez elég kilenc tájegységben összesen 300 km-t megtenni.

Amennyiben a Gyermekkéktúra résztvevői egy-egy tájegységen belül legalább 50 km-t megtettek, teljesítményükért elnyerhetik a Gyermekkéktúra tájegységi jelvényeit is. A Gyermekkéktúráról itt olvashattok bővebben.

A világ 25 utazási célpontja között

Az elmúlt hatvan évben 6823-an járták be a teljes Kéktúrát, s ebből négyszáznégyen a tavalyi évben fejezték be. A legutóbbi öt évben trendszerűen nőtt a túrát megkezdők száma, ám ilyen komoly emelkedés a teljes útvonalat teljesítők számában ezidáig nem volt tapasztalható.

Örömteli, hogy az Országos Kéktúra két "testvére", a Rockenbauer Pal Dél-dunántúli Kéktúra és az Alföldi Kéktúra is egyre népszerűbb. 30 és 50 %-os növekedést tapasztaltak az MTSZ szakemberei a teljesítések igazolásakor, 185 és 130 büszke túrázó vehette igazoló jelvényét a tavaly.

A National Geographic magazin a 2020-ra leginkább ajánlott huszonöt utazási célpont közé sorolta az Országos Kéktúrát. A listán olyan látványosságok szerepelnek, mint mint a Kalahári-sivatag, a Maldív-szigetek, Tasmania, a Kamcsatka-félsziget vagy a Grand Canyon Nemzeti Park.

További információ

Forrás: MTI, MTSZ, kektura.hu

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Csendes szilveszter: Tippek otthoni kikapcsolódáshoz, ha nem szereted a nagy csapatós bulikat

Csendes szilveszter: Tippek otthoni kikapcsolódáshoz, ha nem szereted a nagy csapatós bulikat

Szilveszter éjszakája sokaknak a nagy bulikról, a hangos mulatságról és a pezsgőről szól, de nem mindenki vágyik ilyen nyüzsgésre. Ha inkább egy meghitt, pihentető estét szeretnél otthon tölteni a családdal, nagyszülőkkel vagy épp kettesben ez az írás pont neked szól. Összegyűjtöttünk néhány inspiráló ötletet, hogy az évbúcsúztató otthon is emlékezetes legyen.
Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Ugrás az oldal tetejére