Jelenlegi hely

Így készülj a középiskolai nyílt napra!

Középiskolába készültök? Menjetek el a nyílt napokra, hogy saját szemmel lássátok az iskolát, a tanárokat és az oda járó diákokat! Adunk néhány tippet és szempontot, hogy mit érdemes megtudni.

Az iskolaválasztás nem könnyű dolog, sokféle szempontot kell figyelembe venni, a tanulmányok és a felmerülő költségek mellett a közösségi életet, a szellemiséget és nem utolsó sorban az intézmény megközelíthetőséget.

Azért érdemes elmenni a nyílt napra, mert a személyes tapasztalat mindig sokkal többet jelent, mint az olvasott vagy hallott információ. Néhány helyen nyílt órákon is részt lehet venni, körbesétálhatunk az épületben, körülnézhetünk az iskolában, beszélhetünk a tanárokkal, az oda járó diákokkal. Ha szerencsénk van, a leendő osztályfőnökkel is találkozhatunk.

A legtöbb nyílt nap októberben és novemberben lesz. A nyílt napok időpontjairól az iskolák saját honlapjain tájékozódhattok, a Kaposvárimami pedig idén is összegyűjtötte a kaposvári középiskolák nyílt napjainak dátumát (link a cikk végén). Több intézmény előzetes online regisztrációt kér, erre figyeljetek. 

Írd össze a kérdéseidet!

Összegyűjtöttünk néhány kérdést és szempontot, amely segít a nyílt napok nyújtotta lehetőségek hatékony kihasználására:

  • Mi a profilja az intézménynek, milyen speciális képzéseket, fakultációkat kínál?
  • Milyen osztályra (tanulmányi területre) lehet jelentkezni?
  • A nyelvtanulás milyen keretek között zajlik (pl. osztott létszám, differenciált csoportok)?
  • Vannak-e partneri kapcsolatai az iskolának (pl. külföldi középiskola)?
  • Milyen tanulást segítő lehetőségek vannak (pl. szakkörök, tehetséggondozás, cserediák programok, nemzetközi projektek, ösztöndíjak, zeneiskola)?
  • Hogyan segítik a továbbtanulást (pl. iskolai tanácsadás, pályaorientáció)?
  • Szakképző intézmény esetén: elhelyezkedési-továbbtanulási kilátások
  • Milyen szabadidős programok érhetők el (pl. sportolás, színházlátogatás, kirándulások)?
  • Milyen az iskola felszereltsége (pl. tornaterem, sportpálya, könyvtár)?
  • Egyéb tudnivalók (pl. gólyatábor, témahetek, iskolanapok, táborok, ünnepek)
  • Van-e tandíj, ill. alapítványi hozzájárulás?
  • A választható szolgáltatásoknak vannak-e térítési díjai?

Tippek a felkészüléshez

– Tájékozódjatok a középiskolákról! Nézzétek meg a kiválasztott iskolák honlapját, itt hasznos információk találhatóak. Október 20-án teszik közzé a középiskolák felvételi tájékoztatót, amiből kiderül, hogy milyen programú osztályokat indítanak, és a bekerülést milyen felvételi eljáráshoz kötik.

– Elérhetőek statisztikák az adott iskola teljesítményéről a kompetenciamérési adatok és egyéb szempontok alapján, valamint az iskolákat összehasonlító rangsorok is érdekesek.

– Olvassátok el a Pedagógiai Programot, ami az iskolák honlapján elérhető! Ebben sok kérdésre választ kapunk és hasznos tudnivalókat találunk.

– Beszélgessetek a diákokkal is, akik a kiszemelt iskolába járnak vagy a szülőkkel, akiknek a gyereke oda jár(t).

– Megkérdezhetitek a tapasztaltabb szülők véleményét is (akik már megküzdöttek a továbbtanulással), valamint a gyerek tanáraitól is kérhettek tanácsot, hogy mit javasolnak.

– Milyen az iskola stílusa, légköre, szellemisége? Milyen az iskola hangulata, diákélete, értékrendje? Ahogy korábban említettük, a személyes benyomás fontos: gyerekünk el tudja képzelni, hogy oda járjon? Az oktatási módszer illik a személyiségéhez?

– A gyerek érdeklődési körének, adottságainak megfelelő képzést nyújt az iskola? Reál vagy humán beállítottságú, a természettudományok, a nyelvek, a művészetek vagy a sport érdekli?

– Közel vagy távol van a lakóhelytől az iskola? Mennyi időt vesz el az utazás, a napi ingázás? Elérhetőek így a különórák, a délutáni/hétvégi programok? 

A 2023/2024-es tanév nyílt napjainak listáját itt találod:

NYíLT NAPOK A KAPOSVÁRI KÖZÉPISKOLÁKBAN

(Azok a középiskolák szerepelnek a listán, akik megosztották a nyílt napjaik információit.)

Felhasznált forrás: palyavalasztas.fpsz.hu

- Budapestimami -

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Dalolva búcsúztassuk a telet – a legjobb farsangi dalok és mondókák összegyűjtve

Dalolva búcsúztassuk a telet – a legjobb farsangi dalok és mondókák összegyűjtve

A farsangi időszak mára főként a gyerekek mulatságáról szól. Ehhez a vidám ünnephez gyűjtöttük össze a legjobb farsangi dalokat és mondókákat, melyek garantáltan feldobják a hangulatot, és még emlékezetesebbé teszik a közös pillanatokat!
7+1 szokatlan farsangi szokás, amit tuti nem ismersz

7+1 szokatlan farsangi szokás, amit tuti nem ismersz

Tudtad, hogy a farsang nemcsak mulatságról, hanem ma már furcsa hagyományokról is szólt? A vízkereszttől húshagyókeddig tartó időszak tele van különös, ma már szinte elfeledett népszokásokkal. Egyes hagyományok vidámak, mások meghökkentőek – nézzük, hányat ismersz közülük!
Vízkeresztől a farsang farkáig - népszokások és babonák

Vízkeresztől a farsang farkáig - népszokások és babonák

Ez a régies kifejezés tulajdonképpen a farsang vasárnaptól húshagyó keddig tartó három utolsó farsangi napra, a farsangi időszak végére vonatkozik. Izgalmas, mulatságokkal, babonákkal, különleges népszokásokkal teli időszak.
5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

Ha igazán egyedi és személyre szabott Valentin-napi ajándékot szeretnél, akkor érdemes olyat választani, ami nemcsak különleges, hanem érzelmileg is jelentőségteljes.
Ugrás az oldal tetejére