Legyen szó bármilyen profilú cégről, az optimalizált működés elengedhetetlen a sikerességhez. Az ehhez kapcsolódó szabványok tanúsítási a cégek saját, jól megfontolt érdeke. Ugyanakkor az erre szolgáló audit is képzett szakembert kíván, mely tudás ma már könnyen megszerezhető.
A cégek sikerének jellemzően két alappilére van: a gazdaságos működés és a partnerek elégedettsége. E két faktor teljesülése lényegében garantálja azt, hogy a vállalkozás hosszú távon is jövedelmező működést produkálhat. Ahhoz azonban, hogy ezek a feltételek létrejöjjenek, szükséges minél inkább optimalizálni a céges folyamatokat. Ez elsősorban azt jelenti, hogy a cég ügymenete egy jól szabályozott mederben folyik, az összes folyamat és adminisztráció keretek által meghatározott.
Ezeket a kereteket egy cég akár saját maga is kidolgozhatja és betartathatja. Ebben az esetben ugyanakkor nagyobb az esély a különböző kicsapongásokra és eltérésekre a standard szabályoktól. Ez aztán könnyen vezethet fennakadásokhoz, következetlenségekhez. Épp ezért a cégek optimális működését különféle szabványokkal is garantálhatjuk. Az ide tartozó legjellemzőbb szabványok az ISO 9001:2015, ISO 14001:2015, illetve az ISO 45001:2018. Ezek tanúsítása külső cég feladata, az erre alkalmas szakemberek pedig az auditor képzésnek köszönhetően vannak jelen a céges világban.
Optimalizált és környezettudatos folyamatok
Az auditor képzés során értelemszerűen auditorokat és vezető auditorokat képeznek, akik a már említett Minőségirányítási Rendszerek alapján értékelik a cégek működését és döntenek a tanúsítványok kiadásáról. De valójában mire is valók ezek a szabványok és rendszerek, illetve mi a szerepe egy auditornak ebben az egész folyamatban? A már említett ISO szabványok lényegében a már említett optimalizációt szolgálják, különféle aspektusokból. Ez lehet a cég gazdaságos működése, a környezetvédelem, illetve az egészségvédelem.
Az, hogy egy cég melyik Minőségirányítási Rendszer bevezetése mellett dönt természetesen abszolút szubjektív döntés, a tanúsítványok közül pedig akár több is megszerezhető. A közös cél ezekkel a vállalkozás gördülékeny és szabályszerű működése, megfelelve a 21. század minden innovatív elvárásának. Az auditor képzés, illetve az auditorok szerepe pedig ebben éppen az, hogy szakértelmüket felhasználva ellenőrzik a cégek működését, segíti a folyamatok optimalizálását, illetve döntenek a tanúsítványok kiadásáról is.
Tanúsítás és revízió
Az auditor képzés során képzési szinttől függően akár vezető auditori képesítése megszerzésére is lehetőség van. A képzés során a jelöltek elsajátítják a céges folyamatokra vonatkozó szabványokkal és Minőségirányítási Rendszerekkel kapcsolatos legfontosabb tudásanyagot. A képzés gyakorlatorientált, így a résztvevők konkrét példákon keresztül ismerhetik meg a vonatkozó folyamatokat és jogszabályokat.
Az auditorok ezután képesek lesznek önállóan elvégezni a vállalkozások szabvány szerinti működésének ellenőrzését és dönteni a tanúsítványok kiadásáról. Segítségével a cégek működése gazdaságosabbá tehető, tanácsaival és észrevételeivel a vállalkozások javíthatnak ügymenetük hatékonyságán. Az auditok évenként ismétlendők, így az auditor képzésen szerzett tudás stabil munkaerőpiaci pozíciót is jelent.
Szponzorált tartalom