Jelenlegi hely

Szülési terv kell vagy tájékozódás?

Szülést tervezni nehéz, hiszen számtalan helyzet és körülmény sodorhatja az eseményeket a megtervezettől eltérő mederbe. A lényeg a lehetőségek és korlátok megismertetése a mamával a komplikációmentes szülés érdekében.

Azonban a papírra vetett szülési terv a szaktudás hiányában és a különböző helyzetek lehetőségének tudata nélkül „rossz receptté” válhat. Ezért Halász Katalin gyógymasszőr, doula az egyéni szülésfelkészítésre helyezi a hangsúlyt.

A szüléshez közeledvén természetesen fokozódik az izgalom, és ez a bizonytalanság érzetét is növelheti. Minthogy minden szülés egyedi és speciális, így nyilvánvalóan más és más kérdések merülhetnek fel a kismamákban és párjaikban. Az egyéni szülésfelkészítés a szülés során fellépő váratlan helyzetekre is segít felkészülni, hiszen nem csupán a párok elé tárja, miként válhatnak a folyamat aktív részeseivé, hanem az egymásra hangolódásukat is segíti. Emellett praktikus tanácsokat kapnak a kismamák, a szülésfelkészítés például a vajúdási fájdalmak enyhítésére hivatott módszerek elsajátítására is lehetőséget nyújt, megtudják a párok a vajúdás folyamatát, és jobban megismerik a kismamák saját testük jelzéseit.

 

Mi van a szülési tervben?

A szülési terv tartalmazza, hogy a mama mikor, mit szeretne, és mit nem lehet megtenni vele a szülés során. Azonban amennyiben komplikáció lépne fel, előfordulhat, hogy az orvosnak másként kell beavatkoznia, így nem tud a szülési tervben leírtakra garanciát vállalni, amivel ambivalens helyzetbe kerül. Ezért fontos, hogy ne a szülést tervezzék, hanem tájékozódjanak, tudatosodjanak bennük a folyamatok és opciók, melyek felmerülhetnek. Meg kell a mamának és párjának ismernie a lehetőségeket és a korlátokat és a mama saját testének reakcióit. Nem receptre, hanem logikára és egyfajta látásmódra van szükség, hogy a kismama ne hozzon rossz döntéseket, amennyiben nem lát bele kellőképp a lehetséges helyzetekbe. Neki a működési mechanizmust, saját testének kompetenciáját kell átlátnia a komplikációmentes szülése érdekében.

„Az egyéni szülésfelkészítés alkalmával számos elméleti és praktikus tanáccsal látom el a kismamákat és párjaikat. Elmondom, hogy milyen tárgyakat vegyen magához a mama a vajúdás során, milyen eszközök lehetnek segítségére a szülést követően, vagy a szoptatási időszak kezdetekor. Megbeszéljük a szülés valós és vélt jeleit, az ezzel kapcsolatos hiedelmeket, és a segítő szerepét. Megtudhatják a párok, mik a komplikációra utaló jelek, és melyek a vajúdás szakaszai” – mondta Halász Katalin, kismamakísérő, gyógymasszőr, doula.

„A kismamák tájékoztatást kapnak, miként fogják őket fogadni a kórházban, mit kell megbeszélnie a szülésznőjével. Az is szóba kerül, mi történik a szülés után a babával és a mamával, hogy telnek a kórházban töltött napok, majd az otthoni gyermekágyi időszak. A fizikai regenerálódás érdekében tornagyakorlatokat is mutatok, és megtanítom a szülést kísérő személyt (ez akár az apa is lehet) a fájdalomcsillapítás különböző módjaira – mint például a masszázs.”

Fontos tehát a hangsúlyt arra helyezni, hogy a szülésnél nem a terv az elengedhetetlen, hanem a tájékozódás. A megfelelő felkészülés elengedhetetlen, melyben mind elméleti, mind gyakorlati tudnivalók széles skálájának köszönhetően lehetőség nyílik a baba komplikációmentes világra jövetelére. A mama általános információkra alapozott elhamarkodott döntése helyett a váratlan helyzetek kiküszöbölésére, a megfelelő információk birtokában meghozott helyes döntésekre kell törekedni.

 

Halász Katalin
kismamakísérő, gyógymasszőr, doula

Forrás: bebikkicsikesnagyok.hu

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Ugrás az oldal tetejére