Jelenlegi hely

Hova tegyem, kinek hasznos? Avagy hogyan szanálhatsz zölden?

Kurta-furcsa lett az idei tavaszi nagytakarításom, nem is igazán nevezhető annak. Azt hiszem, nem vagyok ezzel egyedül. Folyton kerülgetni az itthon tanuló és dolgozó családtagokat, miközben ablakot pucolnál vagy épp a garderobe-ot pakolnád át és szanálnál… igazi türelemjáték. A szanálás komplex lelki folyamata helyett most inkább a gyakorlati oldalára helyeztem a hangsúlyt: hova, mit, gyorsan és környezetkímélően, hogy mihamarabb rendezett tereink legyenek.

 

Mielőtt nekiállnál a szanálásnak, gondold végig, ha kicsit finomítanál az otthoni szelektív rendszeren, talán nem is halmozódna fel annyi minden.

Állíts be a csatasorba pár új dobozt, amibe a használt elemeket, égőket, gyógyszereket tudod gyűjteni! Negyedévente egy-egy bevásárlások vagy iskola- és óvodai kör közé iktatott megállóval elpasszolhatod otthonról.

    Amit egész évben megtehetsz hogy ne halmozódjon fel

    • A lejárt szavatosságú gyógyszereket vidd vissza a patikába, ingyenesen átveszik.
    • A kiégett égőknek, lemerült elemeknek országszerte több ezer gyűjtőpontjuk van. A legegyszerűbb, ha az élelmiszerüzletekben, hiper- vagy szupermarketekben, illetve bevásárlóközpontokban, iskolákban adod le. De aki elemet vagy égőt árul, köteles visszavenni.
    • Megdöbbentően sok festék, veszélyes anyag, építési hulladék tud felhalmozódni, ami előtt tanácstalanul állunk évek múlva, hogy hova is kellene vinni megsemmisíteni.
      A leadható hulladékok listáját itt találod.
    • A sütőolajat, fáradt olajat nemcsak a hulladékudvarban, de a Mol benzinkutakon is le tudod adni.
    • A kozmetikai termékek is veszélyes hulladéknak minősülnek, ennek megfelelően nem szabad őket simán a háztartási hulladékkal együtt kidobni, a

      lakossági veszélyes hulladék udvarokban kell leadni.

    • A CD, DVD lemezek alumínium bevonatú polikarbonátból készülnek, s nem minősülnek veszélyes hulladéknak (legkevésbé elektronikai hulladéknak).

    Akinek felhalmozódnak otthon a holmijai és zöld szemléletű vagy legalábbis úgy próbál élni, igazán nehezen válik meg céltalanul a tárgyaktól. Boldogabb, ha új életük, funkciójuk lesz. Van néhány hasonlóan zöldszemlélettel megáldott cég, akik visszaváltanak ezt-azt. Befőttesüveget, filcet, zoknit…

    A zöldszanálás ötparancsolata

    1. Biztos, hogy nem tudod máshol, másra használni?
    2. Meg tudod határozni, miért nem kell?
    3. Biztos, hogy nem akarod átalakítani, átfesteni, átszabni, lerövidíteni a hosszát, kettévágni?
    4. Biztos, hogy senkinek az ismerőseid közül nem kellene a lakásba, hétvégi házba, óvodába vagy a szomszéd sokgyerekes családnak?
    5. Biztos, hogy biztos?

    Itt egy ötlet és helylista...

    Befőttesüveg-visszaváltás

    Ugyan nem egy darabot és nem is mindegyik fajtát, de visszaveszik őket például itt. Hidd el, pár év alatt rengeteg tud felhalmozódni a házban.

    Ha kevesebb van, a környékbeli csomagolásmentes boltok is örülnek a kimosott befőttes üvegeknek, az országos listát itt találod.

    Ha ez sem segít rajtad hirtelenjében, keresd fel a piacot! Például az ott árusító méhészeket, nekik általában mindig szükségük van üvegre.

    Fontos, hogy a mérete mellett (360, 720 ml-es és esetleg kisebb) legyen csavaros, címkementes, erőteljes szagtól mentes. Megkérdezheted ugyanitt a savanyúságot árusító kistermelőket, ők is ilyen üvegeket szoktak használni a díszesebb savanyúsággal teli kiszerelések elkészítéséhez.

    Gyerekmedence

    A kilyukadt gumimatracok, gyerekmedencék, úszógumik egy magyar családi kézműves műhelyben kapnak új életet például táskaként.

    Hét éves az első magyar zoknicsere program

    A használt zoknikból szigetelőanyag készül a bútoripar számára, valamint geotextília utak építéséhez. Tudtad, hogy minden tonna újrahasznosított zokniból egy egész focipályányi szigetelőanyag (tűnemezelt filc) készül? Elég ha összegyűjtöd és két kattintással regisztrálsz a programba itt.

    Gondoltad volna, hogy egy négytagú családnál egy szemeteszsáknyi menthetetlen zokni gyűlik össze egy év alatt?

    Bútor

    A bútorfelújítás divat lett, se szeri, se száma a workshopoknak, előtte-utána posztoknak a neten. Kitartás és türelem a legfontosabb két kellék hozzá a fantázián kívül.

    Mielőtt megszabadulnál régi darabjaidtól, kérdezd meg magadtól: másik színben, polcokkal vagy fiókokkal, ajtó nélkül, új térben nem tudnád használni? Sok civil szervezet rengeteg olyan családot ismer, aki örömmel fogad egy-egy bútort, de sokszor a saját irodájukba sincs elég irattartó, tároló.

    A fenntartható fejlődést mindig szem előtt tartotta a svéd bútoróriás-lánc, és ők is visszaveszik már vidéken is vásárlóiktól azokat az általa gyártott bútorokat, amelyekre azoknak már nincs szükségük.

    Üres kozmetikai és mosószeres flakonok

    Gondolnád, hogy a

    kozmetikai cikkek veszélyes hulladéknak minősülnek?

    Így a lakossági veszélyes hulladék lerakóknál adhatóak le. Vagy vissza is adhatóak! De kinek?

    Jó hír, hogy egyre több környezetbarát felfogású cég létezik, aki saját gyártású kozmetikai, mosó- és tisztítószereiket cserélhető flakonokba tölti. Nálunk a kozmetikusom például nagy kiszerelésben veszi a krémeket és a régebbi arckrémes tégelyekbe kimérve adja. Debrecenben több magyar bio tisztító-, mosó-, mosogatószer kannái, és kozmetikai tégelyei, flakonok visszaadhatóak az új megrendelés megérkeztekor. A flakoncsere-programot itt nézheted meg.

    Régi mobilból élőhely a csimpánzoknak

    „Passzold vissza, Tesó!” – kéri egy csimpánz a Jane Goodall Intézet kezdeményezésére kihelyezett gyűjtődobozokon. S hogy miért dobjuk ide régi, nem használt telefonunkat, ahelyett, hogy a fiókban őrizgetnénk vagy a kukába hajítanánk? Egy régebbi cikkünkben részletesen is megtalálod, mely érceket bányásznak a mobiltelefonok előállításához Afrikában, veszélyeztetett fajok, pl. gorillák és csimpánzok élőhelyén, felemésztve erdeiket. Ezt a folyamatot szeretnék megfékezni a régi mobilokból kinyert nemes és ritka fémek újrahasznosításával.

    Az országos - folyton bővülő - mobil gyűjtőpontok listáját itt találod.

      Törölköző, paplan, háztartási, konyhai textil, régi póló

      A pamut ruhaneműknek, plédeknek, háztartási textíliáknak egy állatmenhelyen mindig hasznát veszik. Nem kell 60 C-os fertőtlenítő mosást alkalmaznod a törülközőkön, mielőtt elvinnéd nekik. Elég ha szekrénytisza, örülni fognak neki a hideg betonra téve télen.

      Ha dúl benned a varrás iránti szenvedély, akár nagyobb, mosható anyaggal kitömött takarókat is fonhatsz, varrhatsz, köthetsz-csomózhatsz belőlük.

      Tévék, elektronikai eszközök

      Ellenbacher Attila műszerész, a Ne Dobd Ki Alapítvány kurátora, hosszú évek óta újítja fel a felesleges, de mások számára még megfelelően működő vagy működésképtelen elektronikai eszközöket, főként televíziókat. A hozzájuk eljuttatott készülékek átnézés és javítás után magyarországi egészségügyi intézetekbe kerülnek.

      Üres ételes házhozszállítós dobozok

      Túl sokszor rendeltetek a munkahelyen és most nincs gazdája? Ételosztással foglalkozó szervezetek között többen is hirdetnek meg a kék közösségi oldalon dobozgyűjtést. Pl. a Bike Maffia helyi csoportjai.

      Könyvek

      Az egyik legfájdalmasabb feladat életed mérföldkövei között rendet vágni: miután szembenéztél a ténnyel, hogy tucatnyi imádott könyved nem fogja egy utódod sem elolvasni, azért abba belekapaszkodhatsz, hogy igenis van, aki örülni fog neki. De hol?

      Fotózd le a könyveket kupacokban, ez lehet témánként vagy korosztályonként, és mehet is az otthonkeresés: az iskolai könyvtárak, civil szervezetek, oktatással, gyerekekkel foglalkozó intézmények, idősotthonok ideális helyek lehetnek.

      A közösségi vagy utcai könyvszekrények, polcok olvasói is örömmel fogadják az új töltést.

      Közösségi online megoldások

      A közösségi plattformok számtalan lehetősége közül az ingyenesen és gyorsan összeálló csoportok ereje hatalmas (szemét és lom) hegyeket tud megmozgatni.

      Annyi a lehetőség a bútorfelújítós csoportoktól a garderobe cserélősig, a kismamáktól az építkezésről felesleget felajánlókig, hogy egy cikkbe sem férne el.

      Két listát emelnénk ki a Minden ingyen-t, és a Humusz oldalán található Hol találhatok új gazdát feleslegessé vált dolgaimnak-ot.

      Jó zöldszelektálást!

      ADL - Debrecenimami -

      Forrás: Pixabay.com; Simphome.com, Humusz;

      Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

      Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
      Iratkozz fel hírlevelünkre!

      Neked ajánljuk!

      Minden gyereknek jár a mese

      Minden gyereknek jár a mese

      ...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
      Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

      Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

      Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
      Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

      Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

      Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
      Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

      Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

      Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.
      Ugrás az oldal tetejére