Mit tehetnek helyette?
Megerősíteni gyermeküket, hogy teljesítményétől függetlenül is feltétlenül elfogadják és szeretik. Fontos, hogy nagyon figyeljenek oda kommunikációjukra, hiszen gyermeküknek egész életükre szóló önmagukban való hitet vagy éppen sebeket tudnak okozni.
„A legtöbb, amit gyerekeinknek adhatunk: gyökerek és szárnyak.” (Goethe)
Ha képesek vagyunk gyermekünk önbizalmát megerősíteni, dicsérni, biztatni, elhitetni vele, hogy szeresse magát és képes rá, akkor szárnyakat tudunk adni neki.
Örökre nyomot hagynak
Ha azonban egy szülő folyamatosan szidja, kritizálja, degradálja, megszégyeníti vagy negatívan összehasonlítgatja másokkal, akár egész életére megsebezheti gyermekét.
A verbális (szóbeli) bántalmazás maradandó nyomokat, tüneteket okozhat a gyermekben, sőt felnőtt korára is kihathat. Az egyén elhiszi ezeket a szavakat, főleg, hogy attól hallja, akiben a legjobban bízik: a saját szüleitől. Így önértékelési zavarokkal küzdő, szorongó, akár depressziós gyermekké is válhat.
Majd felnőttkorában ugyanezekkel a problémákkal küszködve, fejében évek múltán és visszhangzanak a hallott mondatok (“Nem értesz semmihez!”, “Nem vagy képes megcsinálni!”, “Ennyi eszed van?”…), s akár szenvedélybeteg is lehet belőle.
Mivel bántalmazott gyermekként a világot fenyegető helynek éli meg, ezért nehezen tud majd megbízni másokban, nehezen tudja mások szeretetét viszonozni.
A bántalmazás tehát szóban is történhet, s ez az úgynevezett verbális bántalmazás, hatásában a fizikai bántalmazás következményeihez hasonló. Természetesen ha bántalmazásról beszélünk, akkor tartósan fennálló folyamatról van szó, tehát a gyermek ebben az esetben rendszeresen kapja a negatív kritikákat a környezetétől.
Fizikai tünetek
A szavak örökre nyomot hagyhatnak gyermekünk személyiségében. Újabb kutatások azonban azt is kimutatták, hogy az agyban különböző területeket érintve fizikai elváltozásokat is okozhatnak. Agyi képalkotó eljárásokkal bizonyították, hogy fizikai és érzelmi fájdalom esetén agyunk ugyanazon része aktiválódik, tehát ezek a szavak is ugyanúgy fájhatnak, mint a fizikai bántás. Sérülhet a két agyféltek közti összeköttetés és az emlékezet, érzelemszabályozás, de a hallásért felelős területeket is negatívan érintheti.
Örökös teljesítési vágyat, bizonyítási kényszert nevelhetünk így gyermekünkbe, mert ha azt érzi, hogy sosem tud megfelelni, nem tud elég jó lenni, egész életében ezért fog küzdeni.
Szeressük és fogadjuk el tehát feltétel nélkül
Adjunk neki időt, ha ez a tanév nem is sikerült olyan fényesen, fontos, hogy ne vegyük el a kedvét a további tanulástól!
Nem a jegyek, az értékelés számít, hanem az, hogy mi szülőként hogyan reagálunk ezekre!!! ...hiszen kimondott szavainknak ereje van, ha egyszer kimondtuk, az már mindig úgy marad. Természetesen meg kell, hogy beszéljük a gyermekkel, meg kell, hogy értse, miért fontos a tanulás, de ahogy szavainkkal szárnyakat is tudunk adni gyermekünknek, úgy az önbecsülésüket is a sárba tiporhatjuk vele. Gondoljuk ezt át, mielőtt kinyitjuk gyerekünk bizonyítványát és megszólalunk…
Felhasznált irodalom:
Ann Polcari, Keren Rabi,Elizabeth Bolger, Martin H. Teicher: Parental Verbal Affection and Verbal Aggression in Childhood Differentially Influence Psychiatric Symptoms and Wellbeing in Young Adulthood
Childhood trauma has lasting effect on brain connectivity in patients with depression (University of Pennsylvania School of Medicine)
Szerző: Teveliné Horváth Melinda
okleveles pszichológus, pedagógus, terápiás kutya felvezető, life coach
https://www.facebook.com/tevelinemelinda/
- KAPOSVÁRIMAMI -
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges