Jelenlegi hely

Mit kéne tudnia, mire kezdődik az óvodai beszoktatás?

Nem, nem kell 10-ig elszámolnia, sem angolul verset mondania. Viszont van pár alapvető dolog, ami sajnos döbbenetesen sokszor merül fel hiányosságként óvodakezdéskor. Legyetek Ti kivételek! Gyermeked is jobban fogja érezni magát és az óvónők is hálásak lesznek, ha tudja már a felsoroltakat.

Könnyítsd meg gyermeked és környezete életét azzal, hogy megtanítod neki az ovi előtt az alábbiakat:

1. Tudjon érthetően, hallhatóan köszönni. (Nem tragédia, ha nem a napszaknak megfelelő, az sem baj, ha mindenkit tegez még, de valahogy köszönjön! Érkezéskor, távozáskor, és ha köszönést hall, viszonozza.)

2. Szóljon, ha elhagyja a helyiséget, ne tűnjön el szó nélkül, a mosdóba sem! (Otthon lehet, hogy az őrületbe kerget vele, hogy folyton bejelenti, ha pisilni megy, de hidd el, 25-30 gyerek között helyesen teszi.)

3. Tudja a saját nevét. (Még jobb, ha a szülei nevét is tudja. Nem vicc, neki természetes, hogy ő az Öcsike, vagy a Hugi, aztán ott van Anya, Apa. Viszont ez közösségben okozhat némi bonyodalmat. Magyarázd el neki, hogy Anyának és Apának és Mamáéknak is van neve. Tanulja meg ki kicsoda.)

4. Tudja kifejezni magát és merjen szólni, ha gondja van. (Fontos megértetni vele már ilyen kis korban is, hogy csak akkor tudunk segíteni a problémáján, ha érthetően közli azt. Toporzékolva, visítva, esetleg vigasztalhatatlanul bömbölve senki sem fogja tudni mi baja és a probléma megoldása is a hiszti végére tolódik.)

5. Ismerje meg a saját holmiját. (Tudja, melyik az ő cipője, kabátja, sapkája, stb. Mutasd meg neki, hogy hova rajzoltad/hímezted bele a jelét.)

6. Ismerje és tudja használni a poharat, tányért, kanalat, villát, törölközőt, fogkefét, fogkrémet. (A gyerekek meglepően hamar és szívesen használják ezeket az eszközöket, ne halogassuk hát, tanítsuk meg használni. Az étkezések előtti és utáni kézmosás és törölközőbe törölközés ne legyen újdonság számára.)

7. Ismerje és tudja használni a papírzsebkendőt, tudja kifújni az orrát. (Vegye észre magától, ha folyik az orra. Közösségbe kerülve ez különösen fontos, alapvető higiéniai követelmény. Nem nagy ördöngősség megtanítani helyesen orrot fújni, viszont nagyon fontos, mert ha helytelenül teszi, a melléküregek irányába folyhat a negatív nyomástól a váladék, ami ott besűrűsödve további, komolyabb problémákat okozhat. A felgyűlt orrváladékot helyesen úgy távolíthatjuk el, hogy előre hajtjuk a fejünket, majd a zsebkendővel és ujjainkkal befogjuk az egyik orrlyukat, a másikat pedig többször "újrakezdve" kifújjuk, amíg ki nem tisztítottuk belőle a váladékot. Ezután következhet a másik orrlyuk.)

8. Legyen szobatiszta! (Persze ha egyszer-egyszer becsúszik egy baleset, senki nem fogja leharapni érte a fejét. Ha segítségre van szüksége, a dadus nénihez vagy az óvó nénihez bátran fordulhat.)

Segítsük gyermekünket azzal is, hogy a beszoktatás előtti hetekben napirendet vezetünk be otthon, ha addig még nem tettük meg. Hagyjuk, hadd legyen minél önállóbb. Hasznára válik! :smiley

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Tudtad, hogy minden évben július első szombatja a Nemzeti Ölelés Napja Magyarországon? Bár nálunk ez a nap még nem tartozik a legismertebb jeles napok közé, épp ezért különleges alkalom, hogy egy kicsit megálljunk és figyelmet szenteljünk annak, mennyit számít egy szeretetteljes ölelés a mindennapokban.
Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Mondjuk ki nyíltan: a családanya/háziasszony szerepkör nincs versenyben a legmagasabb presztízzsel bíró tevékenységek között. Azt a bejelentést, hogy valaki éppen GYES-en van Uram bocsá’ főállásban menedzseli a háztartást és a családot, a legritkább esetben fogadják vallásos áhítattal. Finomak voltunk? Szerintünk is.
Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság nem csupán egy új szerep, az anyaság egy átalakulás. Testben, lélekben, és olyan mélységekben, amiről talán soha nem hittük, hogy bennünk léteznek.
Itt a meleg - hol a hideg?

Itt a meleg - hol a hideg?

A kánikula felszólítás és figyelmeztető lövés leadása nélkül törte ránk az ajtót. A hideg pedig, amit egész télen úgy utáltunk, hirtelen a vágy kicsit sem titokzatos tárgyává vált. Központi kérdés lett, hogyan tudnánk hűteni magunkat és minden mást, ami hűtésért kiált?
Ugrás az oldal tetejére