Jelenlegi hely

Növeli az autizmus kockázatát a testvérek közötti kis korkülönbség

Növekszik az autizmus kockázata annál a gyereknél, aki testvére születése után egy éven belül fogant - állapította meg egy amerikai kutatás.

Az egy évnél később fogantakhoz képest ezeknél a gyerekeknél 150 százalékkal nagyobb volt az esélye annak, hogy autizmust diagnosztizálnak. Ha nem volt semmilyen egyéb rizikófaktor, akkor a legbiztonságosabb távolság az előző szülés és a következő fogamzás között kettő-öt év között volt.

Az ötéves időszak után azonban 30 százalékkal újra nőtt az autizmus esélye, és tízéves korkülönbség 40 százalékkal fokozta a kockázatot.

"Eredményeink újabb bizonyítékkal szolgálnak arra, hogy a születés körüli környezeti tényezőknek szerepe van az autizmusban" - idézte a The Daily Telegraph a Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry című gyermekpszichiátriai szaklapban megjelent tanulmány vezető szerzőjét, Alan Brownt, a Columbiai Egyetem munkatársát.

Elmondta: nem világos, hogy a korkülönbség közvetlenül okozza-e a kockázat növekedését, vagy a problémát más tényező okozza, ami az anyákat a kis korkülönbséggel való gyermekvállalásra ösztönzi.

A Columbiai Egyetem kutató több mint hétezer, 1987 és 2005 között Finnországban született gyermek adatait elemezte. A gyerekek egyharmadánál diagnosztizáltak autizmust. Figyelembe vették a szülők és az idősebb testvérek életkorát és a korábbi pszichiátriai zavarokat is. Azt találták, hogy a testvére születése után egy éven belül fogant gyerekeknél volt a legnagyobb az autizmus kockázata.

Az autizmus az agyi működés alapvető fejlődésterületeket érintő, egész életen át tartó zavara, amely a társas viselkedés, a kommunikáció, a képzeleti működés és a rugalmas gondolkodás zavarában jelentkezik.

 

Az eredeti, angol nyelvű cikk itt olvasható!

 

Forrás: MTI

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Tudtad, hogy minden évben július első szombatja a Nemzeti Ölelés Napja Magyarországon? Bár nálunk ez a nap még nem tartozik a legismertebb jeles napok közé, épp ezért különleges alkalom, hogy egy kicsit megálljunk és figyelmet szenteljünk annak, mennyit számít egy szeretetteljes ölelés a mindennapokban.
Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Mondjuk ki nyíltan: a családanya/háziasszony szerepkör nincs versenyben a legmagasabb presztízzsel bíró tevékenységek között. Azt a bejelentést, hogy valaki éppen GYES-en van Uram bocsá’ főállásban menedzseli a háztartást és a családot, a legritkább esetben fogadják vallásos áhítattal. Finomak voltunk? Szerintünk is.
Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság nem csupán egy új szerep, az anyaság egy átalakulás. Testben, lélekben, és olyan mélységekben, amiről talán soha nem hittük, hogy bennünk léteznek.
Itt a meleg - hol a hideg?

Itt a meleg - hol a hideg?

A kánikula felszólítás és figyelmeztető lövés leadása nélkül törte ránk az ajtót. A hideg pedig, amit egész télen úgy utáltunk, hirtelen a vágy kicsit sem titokzatos tárgyává vált. Központi kérdés lett, hogyan tudnánk hűteni magunkat és minden mást, ami hűtésért kiált?
Ugrás az oldal tetejére