Jelenlegi hely

Terhességi diabétesz - szívproblémák később?

A terhességi cukorbetegség és a későbbi szívproblémák között kapcsolat lehet egy új hosszú távú amerikai kutatás szerint.

Azoknál a nőknél, akiknél a várandósság alatt diabétesz alakul ki, későbbi életük folyamán nagyobb eséllyel léphetnek fel szívbetegségek - állapította meg egy amerikai egészségbiztosító kutatása. A tanulmány a Journal of the American Heart Association című folyóiratban jelent meg.

A várandósság alatti magas vércukorszint, azaz gesztációs diabétesz a szülés után általában elmúlik. A kutatók 898, 18-30 éves nőnél vizsgálták meg a szívbetegségek kockázati tényezőit még a várandósság előtt. Ezután gyermekeik születtek, a vizsgálat pedig húsz éven át követte őket nyomon. A terhesség alatt 119 kismamánál alakult ki cukorbetegség (13 százalék).

A résztvevőknél szülés után átlagosan 12 évvel megmérték a nyaki verőér falának vastagságát, nőknél ugyanis ez a szívroham egy korai előjele lehet.

Azok között, akiknél a kutatás húsz éve alatt nem alakult ki sem cukorbetegség, sem metabolikus szindróma (az elhízást, a magas vérnyomást és a magas koleszterintszintet magában foglaló tünetcsoport), vastagabb érfalat mértek, ha az illetőnek volt a terhességi cukorbetegsége. A különbséget nem lehetett sem az elhízás, sem a szívbetegségek más, a terhességek előtt szűrt kockázati tényezője számlájára írni.

Erica Gunderson, a tanulmány vezető szerzője elmondta: az eredmény arra utal, hogy a terhességi cukorbetegségnek hatása lehet az arterioszklerózis, vagyis az érelmeszesedés kialakulására. A gesztációs diabétesz tehát a szív- és érrendszeri betegségek korai kockázati tényezője lehet - következtetett a kutató.

 

Forrás: MTI

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.
Ugrás az oldal tetejére